رسانه خبری پیامِ ایرانی

آزادی هزاران زندانی طالبان در افغانستان به تعویق افتاد | جهان | DWدولت افغانستان آزادی برنامه‌ریزی شده اعضای زندانی گروه طالبان را به تعویق انداخت. جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت که دولت ابتدا باید هویت بازداشت‌شدگان را تایید کند و این کار نیاز به زمان دارد.

آقای فیصل تاکید کرد که دولت افغانستان لیست زندانیانی که باید آزاد شوند را دریافت کرده و در حال بررسی است. به گفته او، بررسی فهرست زندانیان گروه طالبان بخشی از مذاکرات صلح بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

گروه طالبان اما گفته است که طبق توافق‌نامه صلح، دولت موظف است تا پنج هزار زندانی را قبل از شروع مذاکرات بین‌الافغانی آزاد کند. اما دولت افغانستان می‌گوید، خشونت‌ها باید پیش از آزادی همه بازداشت‌شدگان طالبان فروکش کند و مذاکرات صلح آغاز شود. آزادی زندانیان طالبان طبق گفته مقامات دولتی افغانستان، مشروط به پایبندی طالبان به عدم تعرض و دست کشیدن از خشونت خواهد بود.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، چهارشنبه گذشته ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) اعلام کرد که برای نشان دادن حسن نیت با تبادل زندانیان با گروه طالبان موافقت کرده است. بر این اساس، در مجموع باید پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان آزاد شوند.

طبق توافق‌نامه صلح بین گروه طالبان و آمریکا که در ۲۹ فوریه در دوحه، پایتخت قطر، امضا شد، گروه طالبان متعهد شده است که برای استقرار صلح در افغانستان مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کند. در عین حال اما یکی از پیش شرط‌های آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی، آزادی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی نیروهای دولتی افغانستان است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

قرار بود که از دیروز شنبه ۲۴ اسفند روزانه ۱۰۰ زندانی طالبان از زندان پایگاه نظامی بگرام آزاد شوند. در مرحله نخست ۱۵۰۰ نفر از زندانیان طالبان آزاد خواهند شد. زندانیان آزادشده طالبان باید تعهد دهند که دوباره در جنگ شرکت نخواهند کرد. پس از آغاز مذاکرات صلح  بین‌الافغانی نیز ۵۰۰ زندانی دیگر هر دو هفته یک بار آزاد خواهند شد.

اما پس از امضای توافق‌نامه صلح بین آمریکا و طالبان در دوحه خشونت و درگیری‌ در افغانستان پایان نیافت و حتی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

در حملاتی سراسری که گروه طالبان انجام داده است، تعداد زیادی از نیروهای دولتی افغانستان و غیرنظامیان کشته شده‌اند. دولت در واکنش به این حملات هشدار داد که اگر خشونت‌ها ادامه داشته باشد، جنگ با طالبان را از سر خواهد گرفت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.