رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا، ده‌ها هزار کارگر صنعتی را خانه نشین کرد۱۴ دقیقه

استان وایر- با گسترش شیوع ویروس کرونا به استان‌های مختلف ایران به ویژه دو استان خوزستان و بوشهر، نخستین پیامدهای این ویروس برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران مشخص شد. نگرانی از انتشار ویروس کرونا تمام فعالیت‌های توسعه فاز دوم پالایشگاه آبادان با سه هزار کارگر را تعطیل کرد.

سعید ستاری نایینی، مدیرعامل شرکت ملی‌ مهندسی‌ و‌ ساختمان‌ نفت‌ ایران هم روز پنج‌شنبه از تعطیلی فاز دوم پالایشگاه آبادان برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا خبر داده و گفته بود: «به منظور حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است از هفته آینده عملیات اجرایی فاز دوم پالایشگاه آبادان تعطیل شود.» او گفت که عملیات اجرایی پروژه فاز دوم پالایشگاه آبادان از هفته آینده تا اواسط فروردین ماه تعطیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی‌ مهندسی‌ و‌ ساختمان‌ نفت‌ ایران همچنین گفت که در حال حاضر تا چند روز آینده عملیات اجرایی پروژه فاز دوم پالایشگاه آبادان با حداقل نیرو انجام خواهد شد.

به گفته او فاز دوم پالایشگاه هنوز به تولید نرسیده است اما جمع بندی کارها، تحویل گرفتن کالاهای مورد نیاز و برخی اقدامات اجرایی دیگر باعث عدم تعطیلی کامل کارگاه در حال حاضر شده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس هم از ممنوع‌الورود شدن و تعطیلی یک ماهه نزدیک به بیست هزار تن از کارگران و کارکنان پروژهای مختلف به منطقه ویژه پارس، پایتخت گاز ایران، خبر داد. پیروز موسوی گفت: «با توجه به حضور کارکنان صنعت نفت از شهرهای مختلف کشور در منطقه پارس جنوبی، مجموعه‌ای از اقدام‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این بیماری در این منطقه حساس به‌خوبی و با دقت پزشکی و بهداشتی بالا در حال اجراست.»

او تاکید کرد که به همین دلیل «نیروهای پیمانکاران اجرایی در منطقه عسلویه به‌ دلیل پیشگیری و کنترل شیوع کرونا تا ۲۲ فروردین در منطقه حضور نخواهند داشت.»

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: «همه کارکنان و پیمانکارانی که در قالب طرح‌های توسعه‌ای با شرکت‌های نفتی و پتروشیمیایی طرف قرارداد هستند از ۲۰ اسفندماه تا ۲۲ فروردین‌ماه مرخص هستند و در منطقه حضور نخواهند داشت.»

موسوی گفت: «مقرر شده تا کارکنان استان‌های پرخطر تا اطلاع ثانوی وارد منطقه نشوند، همچنین کل مبادی ورودی زمینی به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس کنترل می‌شود و از ورود خودروهای غیرمرتبط به منطقه جلوگیری می‌شود.» او تعداد این کارگران و کارکنان توسعه‌ای که به مدت یک ماه تعطیل شده‌اند ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر اعلام کرد.

پیروز موسوی همچنین از انجام عملیات تب‌سنجی در همه واحدهای حراستی برای ورود به پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها خبر داد و گفت: «پرواز یکی از استان‌های دچار ویروس کرونا نیز به عسلویه لغو شده و فعلا انجام نمی‌شود. در سایر موارد نیز «دمای بدن همه افرادی که از راه هوایی و سیستم فرودگاهی وارد عسلویه می‌شوند بررسی می‌شود و افزون بر سامانه‌های قدیم، یک سامانه جدید حرارتی وصل شده که موارد مشکوک را شناسایی و از ورود آنها جلوگیری می‌کند.»

سه روز قبل نیز نشست کمیته مدیریت شرایط اضطراری سطح سه که بالاترین سطح تصمیم‌گیری در شرکت ملی نفت ایران است، برگزار شد. در نشست این کمیته رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، گفت: «در حال حاضر «ورود و خروج کارکنان این شرکت در ۱۰ استان ایران و در بخش‌های درگیر، پایش می‌شود و اقلامی مانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به تعداد مورد نیاز تهیه و در بین همکاران توزیع شده است و هنوز شیوع کرونا به تولید گاز آسیبی نزده و تولید گاز با تمام توان در حال انجام است.»

پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت، در نشستی که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن بررسی راه‌کارهای پیشگیری از تشدید شیوع ویروس کرونا در مناطق عملیاتی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، دستور داده بود که ورود به مناطق عملیاتی باید به‌شدت محدود شود و اجرای این محدودیت را بر عهده حراست وزارت نفت گذاشته بود.

نگرانی ۵۰ هزار کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی ساوه

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه از تامین سلامتی کارگران شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان ها با توجه به شیوع کرونا ویروس اظهار نگرانی کرد. داوود میرزائی با اشاره به این که تامین سلامت کارگران خط قرمز خانه کارگر محسوب می شود، اظهار کرد: «متاسفانه زمزمه ابتلا چندین کارگر در تعدادی از واحدهای تولیدی و صنعتی ساوه به گوش رسیده است که علی‌رغم پیگیری از مسئولان برای ارائه آمار دقیق به نتیجه نرسیده است.»

به گفته او خانه کارگر ساوه و زرندیه همواره برای استیفای حقوق و مطالبه کارگران به عنوان ضعیف‌ترین و مظلوم‌ترین قشر جامعه در بخش‌های مختلف مانند تامین معیشت و تقویت منابع درآمدی آنان تلاش و از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه با اشاره به شیوع کرونا اعلام کرد: «بارها و بارها در خصوص تعطیلی کارخانجات به منظور پیشگیری از شیوع این ویروس منحوس و ابتلا کارگران با مسئولان استانی و شهرستانی، تامین سلامت این قشر را پیگیری کردیم.»

میرزائی با اشاره به وجود ۵۰ هزار کارگر در این شهرستان گفت: «متاسفانه مسئولان استانی و شهرستانی راهکاری برای تعطیلی کارخانجات پیدا نکردند و خواسته خانه کارگر ساوه و زرندیه از کارفرمایان و مسئولان واحدهای تولیدی و صنعتی توجه بیشتر در کنترل و مراقبت بهداشتی بوده است.»

وی افزود: «مسئولان طراز اول کشور در خصوص تعطیلی کارخانجات نیز تا این لحظه هیچ گونه ابلاغیه‌ای صادر نکرده‌اند و مسئولان استانی و شهرستانی برای این مهم راه‌کاری نیافتند.»

به گفته دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه هفته گذشته در نشستی با استاندار مرکزی تعطیلی کارخانجات با محوریت تامین سلامت کارگران از سوی خانه کارگر مطرح شد: «تاکنون پیشنهادی از مقامات کشوری مبنی بر تعطیلی واحدهای صنعتی اعلام نشده است.

میرزایی با اشاره به این که کارگران روزانه ۱۲ تا ۱۳ ساعت در یک محیط با یکدیگر در ارتباط هستند، گفت: «در یک ماه اخیر همواره بر رعایت موازین بهداشتی کارگران و ضدعفونی محیط و در اختیار قرار گرفتن وسایل حفاظت فردی تاکید شد.»

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه باید نسبت به سلامتی کارگران حساس بود، گفت: تاکنون آمار دقیقی از تعداد کارگران مبتلا در دست نیست و به محض اعلام از منابع رسمی آن را اعلام خواهیم کرد. میرزائی افزود: در صورت تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی، پس از بحران کرونا، کارگران روزهای از دست رفته را جبران خواهند کرد.

تعطیلی معدن فیروزه  به دلیل شیوع ویروس کرونا 

فرماندار شهرستان فیروزه نیز در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و برای حفظ سلامت جان کارگران معدن فیروزه این شهرستان را از روز پنجشنبه ۲۲ اسفند تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام کرد.

ابوالفضل حکیم‌پور اعلام کرد: «به دلیل اینکه در این معدن کارگران برای انجام فعالیت مجبور بودند در کنار یکدیگر تحرک داشته باشند و نیز رطوبت داخلی فضای معدن امکان انتشار بیشتری برای ویروس را داشت از این رو با تمهیدات انجام شده تعطیل شد.»

وی به ذخیره‌سازی برداشت‌ها اشاره کرد و افزود: «برداشت‌ها به اندازه‌ای هست که چرخه اقتصاد این معدن به خطر نیفتد.»

به گفته فرماندار شهرستان فیروزه در حوزه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با جلساتی که با همین موضوع برگزار شده کلیه تجمع‌های مذهبی، مراسم عروسی و جشن‌های ماه رجب، بازارهای فصلی و نوروزی در این شهرستان تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شده است: «همچنین ضدعفونی و سم‌زدایی سطح معابر، اماکن عمومی، راه‌آهن، پایانه مسافربری، ادارات و… با همکاری شهرداری، دهیاری‌ها، شبکه بهداشت و درمان و شورای اداری در حال انجام است.»

نماینده عالی دولت در این شهرستان افزود: «تمهیداتی در خصوص تعطیلی برخی کارخانه‌ها و معادن انجام شده که در صورت نیاز برای مقابله با انتشار این ویروس اعمال خواهد شد. شبکه بهداشت و درمان با انتشار پیام‌های هشدار دهنده و آموزشی در فضای مجازی از شایعه‌ها و ایجاد رعب و وحشت همگانی جلوگیری کرده است. شهروندان با در خانه ماندن و عدم حضور غیر ضروری در اماکن عمومی نقش موثری در مبارزه و پیشگیری ایفا می‌کنند.»

اعتراض کارگران کارخانه شیشه قزوین

یکشنبه ۲۵ اسفند ماه برای دومین روز متوالی جمعی از کارگران کارخانه شیشه قزوین در اعتراض به عدم بکارگیری اقدامات لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تجمع کردند.

کارگران این کارخانه با برپایی تجمع مقابل روستای فارسجین نسبت به عدم بکارگیری اقدامات لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، اعتراض کردند.  به گفته آنها سرو غذا همچنان در سلف سرویس مرکزی شرکت انجام می‌شود که خود گواه بی توجهی مدیران به سلامت کارگران است.

آنها می‌گویند: «از زمان شیوع ویروس کرونا به جای تعطیلی موقت شرکت و سایر تمهیداتی که باید توسط مدیران اتخاذ شود همچنان شرکت فعال بوده، ایاب و ذهاب کارگران توسط اتوبوس انجام شده و یک ساعت طی مسیر از قزوین تا فارسجین و بالعکس تبدیل به تهدیدی جدی برایشان گشته است»

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسئول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.comمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.