یادبود قربانیان بمباران اتمی ناکازاکی | جهان | DW

به اشتراک گذاشتندرست ۷۵ سال پس از زمانی که یک بمب اتمی، ساعت ۱۱:۰۲ دقیقه ۹ اوت (۱۹ مرداد) سال ۱۹۴۵ میلادی بر فراز شهر بندری ناکازاکی منفجر شد، شرکت‌کنندگان در مراسم یادبود قربانیان در پارک صلح ناکازاکی یک دقیقه سکوت کردند.

دست‌کم ۷۴ هزار نفر در بمباران اتمی ناکازاکی جان خود را از دست دادند و ۷۵ هزار نفر دیگرمجروح شدند.

شهردار ناکازاکی در سخنرانی این مراسم درباره مسابقه جدید تسلیحات هسته‌ای که در جهان به راه‌افتاده ابراز نگرانی کرد. او مانند سال گذشته از دولت محافظه‌کار راست‌گرای ژاپن خواست به پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای سازمان‌ملل ملحق شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سه روز پیش از او شهردار هیروشیما نیز این درخواست را مطرح کرد. هیروشیما ۶ اوت (۱۶ مرداد) ۱۹۴۵ با یک بمب اتمی ویران شد.

تومی‌هیزا تاوو، شهردار ناکازاکی هشدار داد: «جامعه انسانی از تهدید سلاح اتمی آگاه نیست، اما اگر چنین سلاحی دوباره مورد استفاده قرار گیرد و ما در موقعیت غیرقابل بازگشتی قرار گیریم، متوجه خطر آن می‌شود، مثل ویروس کرونا که تا زمانی که همه‌گیر نشده بود از آن هراسی نداشتیم.»

او تأکید ژاپن به تنها کشوری که تاکنون قربانی بمب‌های اتمی شده است، باید برای دستیابی به جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای کارهای بیشتری انجام دهد. مراسم یادبود شهر ناکازاکی امسال به دلیل پاندمی کرونا با حضور افراد کمتری برگزار شد اما به صورت زنده از طریق اینترنت پخش شد.

ارتش آمریکا برای اولین بار در ششم اوت سال ۱۹۴۵ از بمب اتمی استفاده کرد. انفجار بمب اتمی در هیروشیما، هفتمین شهر بزرگ ژاپن آن زمان، ۱۴۰ هزار کشته برجای گذاشت که بیش از نیمی از جمعیت ساکن این شهر بود. حمله به ناکازاکی سه روز بعد انجام شد. شش روز پس از بمباران ناکازاکی جنگ جهانی دوم با تسلیم ژاپن پایان یافت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

البته این ادعا که استفاده از بمب اتمی به جنگ جهانی دوم پایان داد، میان مورخان منتقدانی جدی دارد. ژاپن پیش از بمباران اتمی دو شهر آن هم در آستانه سقوط بود و توان ادامه نبرد را نداشت. منتقدان آمریکا می‌‌گوید این کشور از فرصت باقی مانده تا سقوط ژاپن استفاده کرد تا بمب‌های اتمی خود را آزمایش کند.

هنوز هم هزاران نفر از شهروندان هیروشیما و ناکازاکی از اثرات طولانی مدت پرتوهای رادیواکتیو آزاد شده توسط بمب‌های اتمی رنج می برند. آمریکا تا کنون به درخواست‌ها برای عذرخواهی از بمباران اتمی این کشور که جان ده‌ها هزار انسان بی‌گناه را گرفت، پاسخ نداده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *