رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در اروپا؛ آلمان مرزهایش را بست، نخست‌وزیر ایتالیا هشدار داد


فقط وسایل نقلیه حامل مواد غذایی اجازه عبور از مرز فرانسه و آلمان را دارندحق نشر عکس
AFP

Image caption

فقط وسایل نقلیه حامل مواد غذایی اجازه عبور از مرز فرانسه و آلمان را دارند

در پی شیوع بیماری کووید ۱۹ در اروپا، اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا از طرح محدودیت موقت سفرهای غیرضروری در اتحادیه اروپا خبر داد.

خانم فن در لاین می‌گوید که بسته شدن مرزهای خارجی اتحادیه اروپا سی روز ادامه خواهد داشت. این طرح بستن مرزهای کل اتحادیه اروپا به تایید دولت‌های عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای غیرعضو که در منطقه بدون مرز شینگن هستند، نیاز دارد.

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بخواهند که به کشور خود بازگردند و همچنین نقل و انتقالات مواد و کالاها و همچنین سفرهای کاری از این مقررات مستثنی خواهد شد.

آلمان تازه‌ترین کشور اروپایی است که با بستن مرزهایش تلاش می‌کند که مانع شیوع ویروس کرونا شود.

این کشور از صبح دوشنبه ۱۶ مارس، ۲۶ اسفند مرزهایش را با کشورهای فرانسه، اتریش و سوئیس بست و فقط وسایل نقلیه باری و تجاری اجازه عبور از مرز را دارند.

فرانسه که پیشتر دستور تعطیلی رستوران‌ها، بارها و سینماها را داده در حال بررسی برای اجرای اقدامات سختگیرانه تری است. وزیر بهداشت فرانسه می‌گوید که وضعیت “به سرعت رو به بدتر شدن” است.

تاکنون ۴۴۶۹ مورد ابتلا در این کشور تایید شده و ۹۱ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.

شرکت فرانسوی لویی ویتون، که محصولات لوکس و گران قیمت تولید می‌کند اعلام کرده است که از امروز از خط تولید عطر های خود برای تولید و عرضه مواد ضد عفونی دست استفاده می‌کند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان به ۱۶۴ هزار نفر مورد تایید شده رسیده است و ۶۴۷۰ نفر در جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته اعلام کرد که اروپا به “کانون” عفونت کرونا تبدیل شده و از دولت های اروپایی خواست که اقدامات ضربتی برای کنترل شیوع بیماری کووید ۱۹ انجام دهند.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا که در حال حاضر بیشتر مورد ابتلا و مرگ در اثر ویروس کرونا را دارد، اعلام کرد که کشورش وارد “خطرناک‌ترین هفته ها” می‌شود. او در جلسه ای با کابینه خود اعلام کرد که دولت باید به دنبال طرح بازسازی باشد.

در ایتالیا تاکنون ۲۱۱۵۷ مبتلا شده و ۱۸۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. از دوشنبه گذشته قرنطینه عمومی در این کشور اعمال شده است.

رهبران کشورهای عضو گروه هفت (ژاپن، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، کانادا، آمریکا و آلمان) روز دوشنبه یک جلسه ویدئویی برگزار کردند و درباره شیوع ویروس کرونا و برخورد با آن به گفت‌و‌گو نشستند.

در بریتانیا از امروز قرار است که بوریس جانسون، نخست وزیر هر روز گزارشی از وضعیت شیوع کرونا در بریتانیا و اقدامات دولت را ارائه دهد.

حق نشر عکس
EPA/NEIL HALL

Image caption

گروهی از معترضان به سیاست های دولت بریتانیا در قبال اپیدمی کرونا، در حالیکه ماسک به صورت زده بودند و لباس ایمنی ضد ویروس به تن داشتند در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا در مرکز لندن تجمع کردند

همچنین گروهی از معترضان به سیاست های دولت بریتانیا در قبال اپیدمی کرونا، در حالیکه ماسک به صورت زده بودند و لباس ایمنی ضد ویروس به تن داشتند در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا در مرکز لندن تجمع کردند.

این گروه از دولت بریتانیا خواستند که اقدامات بیشتری برای مقابله با شیوع این بیماری انجام دهد.

سخنگوی این گروه به یکی از رادیوهای لندن (ال بی سی) گفت که ما از دولت می‌خواهیم مثل سایر کشورهای اروپایی تدابیری مانند تعطیل کردن مدارس، و مغازه های غیر روری را اجرا کند و تشویق کند که مردم به سر کار نروند.

او گفت: “چرا بریتانیا باید موش آزمایشگاهی بقیه جهان باشد؟”

راه‌کارهای دولت بریتانیا برای مقابله با کووید ۱۹ با انتقادهای گروهی از دانشمندان و پژوهشگران بریتانیایی همراه شده است.

تا روز دوشنبه مرگ ۳۶ نفر در اثر ویروس کرونا در سراسر بریتانیا تایید شده است.

همچنین شمار مبتلایان تایید شده به بیماری کووید ۱۹، به ۱۵۴۳ نفر رسیده است. از ۴۴ هزار و ۱۰۵ نفر آزمایش کرونا گرفته شده است. در بریتانیا فعلا آزمایش کرونا فقط برای افراد بستری انجام می‌شود.

حق نشر عکس
AFP/Getty Images

Image caption

صف مقابل داروخانه در شهر دورتموند آلمان

آلمان چه اقداماتی انجام داده است؟

مقامات آلمان تا امروز سعی کرده بودند که توافق شنگن را حفظ کنند وامکان سفر آزادانه میان کشورهای اروپایی برقرار باشد اما امروز اعلام کرد که مرزهایش با سه کشور فرانسه، اتریش و سوئیس و همچنین لوکزامبورگ را بسته است و فقط محصولات و کالاهای بازرگانی و افرادی که سفر کاری دارند، میتوانند از مرز عبور کنند.

رسانه های آلمان می‌گویند که بستن مرزها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و همچنین جلوگیری از خریداران مضطربی است که برای خرید کردن به آلمان سفر می‌کنند.

در حال حاضر فقط مرزهای آلمان با هلند و بلژیک باز است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از کشورهایی که به طور یک جانبه اقدامات کنترل مرزی را برقرار کردند انتقاد کرد.

مدرسه های سراسر آلمان از امروز تعطیل است و مسئولان شهر برلین، پایتخت آلمان از شنبه تمام کلوپ، بارها و مراکز بدن سازی و ورزش را تعطیل کردند. همچنین برگزاری تجمعات در سراسر این کشور ممنوع شده است.

ایالت بایرن، در جنوب آلمان مقررات سختگیرانه ای را وضع کرده است. در این ایالت وضعیت فوق العاده اعلام شده و هممه مراکز تفریحی، رستوران ها و بارها تعطیل شده است.

شرکت گردشگری آلمانی (تی یو آی) روز دوشنبه اعلام کرد که تقریبا همه برنامه هایش را لغو کرده و از دولت درخواست کمک دارد.

در آلمان حدود ۵ هزار مورد ابتلا به کرونا تایید شده است که ۱۲ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در واکنش به گزارش‌ها درباره اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا میخواسته امتیاز دسترسی اختصاصی به واکسن احتمالی که بوسیله یک شرکت آلمانی در حال تهیه است گفت: “ما نمی توانیم به دیگران اجازه دهیم که دسترسی به یافته ها را انحصاری کنند.”

سایر همسایه های آلمان از جمله لهستان، جمهوری چک و دانمارک مرزهای خود را با بسته و تدابیر سختگیرانه ای را به اجرا گذاشته اند.

لهستان همه پرواز های داخلی و خارجی و حرکت قطارها را متوقف کرد.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

از زمانی که اعلام شد که در شهر آمستردام هلند تمام کافی شاپ ها از غروب یکشنبه تعطیل می‌شود، صف های طولانی از خریداران نگران ماریجوانا و حشیش در مقابل کافی شاپ ها تشکیل شد

روز دوشنبه هلند اعلام کرد که ظرف یک روز تعداد قربانیان کرونا از ۴ نفر به ۲۴ نفر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش مسئولان بهداشتی هلند، تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ با افزایش ۲۷۸ نفر به ۱۴۱۳ نفر افزایش یافته است.

اسپانیا و پرتغال توافق کردند که جلوی سفرهای تفریحی را در مرزهای مشترک خود بگیرند و فقط اجازه دهند که کالاها و کارمندان از مرز عبور کنند.

اسپانیا که پس از ایتالیا بیشترین آمار قربانی در اروپا را داشته، از روز شنبه با اعلام وضعیت اضطراری ۱۵ روز، از ۴۷ میلیون نفر خواست که در خانه های خود بمانند. مردم اجازه ندارند از خانه های خود خارج شوند به جز برای خریدن کالاهای ضروری و دارو یا برای کار.

در این کشور و پس از اینکه در یک روز اعلام شد که آمار مبتلایان هزار نفر بیشتر شده است، از ارتش کمک گرفته شد.

اسپانیا در حال بررسی برای بستن مرزهایش و همچنین تمدید ۱۵ روز اعلام وضعیت اضطراری است.

گرجستان ورود همه خارجی ها را به این کشور ممنوع کرده است و صربستان هم اعلام وضعیت فوق العاده کرد.

در کی‌یف پایتخت اوکراین، همه رستوران ها، کافه ها و بارها قرار است از فردا سه شنبه تعطیل شود و برای رفت و آمد به تمام شهرها محدودیت اعمال شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.