کرونا در ایران؛ تعطیلی موقت حرم امام رضا در مشهد و چند مکان مذهبی در قم و شهرری


کروناحق نشر عکس
Reuters

پس از مدت‌ها اخبار ضد و نقیض، درهای چهار مکان مذهبی ایران، برای مقابله با شیوع گسترده‌تر کرونا به روی زائران بسته شد. “حرم امام رضا” در مشهد، “حرم حضرت معصومه” و مسجد جمکران در قم و همچنین آستان حضرت عبدالعظیم در شهرری از جمله این مکان‌ها بودند. همزمان گزارش‌هایی درباره شکستن در حرم حضرت معصومه از سوی شماری از زائران معترض به بسته شدن این مکان، منتشر شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در گزارشی نوشت که حرم امام رضا تا پنجم فروردین ماه به روی عموم بسته خواهد بود. ایرنا این خبر را به نقل از یکی از خادمان در ورودی حرم امام رضا منتشر کرده است.

آرامگاه امام هشتم شیعیان – از مهمترین اماکن زیارتی در ایران است و هرساله هزاران زائر از ایران و دیگر کشورهای جهان برای بازدید به مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، سفر می‌کنند.

وزارت بهداشت در استان خراسان رضوی ابتلای ۵۶۸ نفر را تایید کرده است.

جمکران و حرم حضرت معصومه: تعطیلی به ‘درخواست ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا’

در همین حال پایگاه خبری مسجد جمکران هم در اطلاعیه‌ای نوشته “برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا با تفاهم تولیت حرم حضرت معصومه، تولیت مسجد مقدس جمکران و استاندار قم درب های حرم مطهر و مسجد جمکران تا اطلاع ثانوی بسته شد”.

در اطلاعیه‌ای مسجد جمکران آمده که با فشار ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تصمیم به تعطیلی این اماکن مذهبی گرفته شد: “به منظور کمک به قطع زنجیره این بیماری به‌شدت مسری، و بنابر درخواست و تاکید ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، تا اطلاع ثانوی درب‌های حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران بسته خواهد بود”.

قم اولین کانون شیوع کرونا در ایران بود. وزارت بهداشت ابتلای ۱۰۲۳ نفر هم در این شهر تایید کرده بود.

همزمان گزارش‌هایی درباره شکستن در حرم حضرت معصومه منتشر شده است.

در روزهای گذشته، با شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش مبتلایان و جان‌باختگان، برخی خواهان تعطیلی مراکز دینی برای مقابله با شیوع ویروس شده‌اند. شماری از روحانیون و مراجع تقلید خواهان همکاری با دستگاه‌های بهداشتی برای مقابله با این ویروس شده‌اند اما برخی از شخصیت‌های مذهبی از تعطیلی مراکز دینی انتقاد کرده و با آن مخالفت کرده‌اند.

اما مسجد جمکران بدون اشاره مستقیم به این انتقادات گفته، اقدامات قبلی حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران را توضیح داده است: “از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور به‌منظور رعایت جوانب پیشگیرانه و حفظ سلامت زائران و مطابق با دستورالعمل‌های بهداشتی علاوه بر انجام ضدعفونی مکرر روزانه، اقدام به اعمال محدودیت‌های لازم و تعلیق مراسم‌ها و برنامه‌های مرسوم خود کردند”.

مسجد جمکران در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید کرده که این امکان مقدس و پاک هستند و “شهر مقدس قم و حرم نورانی حضرت معصومه مطابق نص صریح روایات ملجا و ماوای شیعیان و آشیانه آرام اهل بیت عصمت و طهارت بوده و هست”.

در خبری دیگر هم اعلام شد که درهای حرم حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری بسته شده است.

روابط عمومی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم هم به طور رسمی اعلام کرد “با توجه به شیوع ویروس کرونا و برای حفظ سلامت مردم، تعطیلی این مکان مقدس تا اطلاع ثانوی اعلام می‌شود”.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *