رسانه خبری پیامِ ایرانی

اماکن زیارتی ایران به دلیل ویروس کرونا بسته شدند | ایران | DW


ستاد ملی مبارزه با کرونا بالاخره تعطیلی اماکن زیارتی ایران را ابلاغ کرد. طبق این ابلاغیه حرم‌ “امام رضا” در مشهد، حرم معصومه در قم و مسجد جمکران قم و عبدالظیم حسنی در شهر ری (جنوب تهران) برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا به طور موقت بسته شدند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آستان قدس‌رضوی اعلام کرده است “به‌دلیل شست‌وشو” حرم امکان زیارت ضریح در حرم امام رضا وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم نیز تائید کرده است: «طبق بخشنامه وزارت کشور، حرم حضرت معصومه، مسجد جمکران و بقاع متبرکه به‌زودی تعطیل می‌شوند».

خبرگزاری تسنیم که مواضعی نزدیک به سپاه پاسداران ایران دارد بدون هیچ گونه توضیحی خبر بسته شدن اماکن زیارتی ایران را  تائید کرده و نوشته است: «این دستورالعمل از سوی وزیر کشور به مسئولان استان و این اماکن مقدس ابلاغ ‌شده و به زودی اجرایی می‌شود.»

اما بسته شدن اماکن زیارتی ایران حاشیه‌هایی را هم به دنبال داشت.

درب ورودی حرم معصومه در قم را شکستند

در پی اعلام تعطیلی حرم معصومه و مسجد جمکران در قم که با تائید تولیت‌های این دو مکان صورت گرفته است، گروهی با تجمع در مقابل درب‌های حرم معصومه، اقدام به شکستن بخشی از درب ساعت حرم کردند و نیروهای انتظامی اقدام به متفرق کردن این افراد کردند.

خبرگزاری ایلنا از قم گزارش داده است: «به فاصله بسیار کمی از زمان بسته شدن درب‌های حرم حضرت معصومه عده‌ای با بی‌توجهی به قانون، اقدام به شکستن گوشه‌ای از درب ساعت حرم حضرت معصومه کردند.»

به نوشته ایلنا این افراد “موجب هتک حرمت این حرم شدند؛ اقدامی که موجب ناراحتی اقشار مختلف مردم شد”.

ایلنا درباره هویت معترضین نوشته است این افراد “گفته می‌شود طرفداران جریان شیرازی در قم هستند”.

برخی وبسایت‌های ایرانی هم نوشتند بسیاری از مردم قم در حالی که از بسته شدن درب‌های حرم به عنوان «ملجاء و ماوای شیعیان» ناراحت هستند ولی در پیام‌هایی از این تصمیم که در راستای حفظ سلامت زائران بوده است، حمایت کرده و خواستار برخورد قاطع با مسببان این اقدام شدند.

آیا قم قرنطینه می‌شود؟

برای نخستین بار ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) مرگ دو نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در شهر قم در ایران تائید شد. مقامات ایرانی در ابتدا خبر شیوع کرونا در قم را تکذیب کردند اما بعدا با افزایش قربانیان کرونا این شهر به کانون ویروس کرونا تبدیل شد.

این سوال که چرا شهری مانند قم، اولین کانون آلوده به کرونا از همان ابتدا قرنطینه نشد ذهن بسیاری از شهروندان را به خود مشغول کرده و از سوی برخی نمایندگان مجلس نیز مطرح شده است.

علی مطهری می‌پرسد آیا تولیت آستان حضرت معصومه در قرنطینه نشدن قم دخیل بوده است؟

“علی مطهری می‌پرسد “آیا تولیت آستان حضرت معصومه در قرنطینه نشدن قم دخیل بوده است؟

علی مطهری، نماینده مجلس در گفت و گو با اعتماد آنلاین پرسیده چه نهاد یا ارگانی در این کار “کوتاهی” کرده است؟ “چه عاملی”، “چه کسانی” و با “چه انگیزه‌ای” مانع قرنطینه قم از همان روز اول شدند؟ “آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده یا مقاومت‌هایی بر اساس عقاید عوام‌فریبانه و خرافی در شهر قم وجود داشته است؟”

علی مطهری همچنین پرسیده: «آیا تولیت آستان حضرت معصومه در قرنطینه نشدن قم دخیل بوده است؟» او خواستار پیگرد قضایی کسانی شده که “مسئولیت جان مردم با آنهاست” و در “کار تخصصی پزشکی دخالت کرده‌اند”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حال با بسته شدن اماکن زیارتی شهر قم این پرسش نیز مطرح می‌شود که آیا این نخستین گام برای قرنطینه شدن شهر قم است؟

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.