رسانه خبری پیامِ ایرانی

پیشنهاد بسته شدن مرزهای اتحادیه اروپا فردا بررسی می‌شود | جهان | DWکشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند به منظور جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا، گام مهمی ‌بردارند و جلوی ورود مسافران از ۲۷ کشور عضو را بگیرند. در این برنامه پیشنهادی، هر کدام از اعضا باید مانع از گسترش و همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در داخل کشور شود.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) از بروکسل گزارش داد که ۲۷ رهبر اتحادیه اروپا فردا، سه‌شنبه به منظور گفت‌وگو و تبادل نظر درباره این پیشنهاد، در یک کنفرانس تلفنی شرکت می‌کنند.

در روزهای اخیر و به دنبال افزایش همه‌گیری ویروس کرونا در ایتالیا که تاکنون بیش از یک هزار نفر از مردم این کشور را به کام مرگ فرستاده است، دستکم هشت کشور عضو اتحادیه اروپا اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام داده‌اند. این اقدامات تا حدودی شامل بستن مرزها و ممنوعیت در ورود غیرشهروندان به داخل کشور بوده است.

آلمان یکی از بزرگترین کشورهای عضو موسس اتحادیه اروپا، از جمله کشورهایی بوده که اقدامات پیشگیرانه‌ای را به اجرا گذاشته است.

این تصمیمات در حوزه شنگن یکی از پایه‌های تردد آزاد در اروپا را بعد از ۳۵ سال، با چالش مواجه می‌کند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه بعد از گفت‌وگوی کوتاه تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و برخی دیگر از مقامات اتحادیه اروپا، از پیشنهاد بستن مرزها خشنود نشده و با آن مخالفت کرد.

رویترز نوشت که صدراعظم آلمان که ابتدا به نظر می‌رسید با مکرون هم‌نظر است، اما کمی ‌بعد تاکید کرد که تعطیل شدن بخش‌های زیادی از کسب‌و‌کارها در آلمان، هرچند موقت، اما ضروری است.

مرکل همچنین شامگاه دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) در یک کنفرانس مطبوعاتی، نتایج گفت‌وگوهای خود را با روسای دولت‌های ایالتی آلمان، نمایندگان احزاب این کشور در پارلمان و سران “گروه ۷” در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

مرکل اظهار داشت که گروه ۷ و سازمان جهانی بهداشت بر این نکته تاکید کرده‌اند که اقدامات آنها باید در هماهنگی با یکدیگر باشد، زیرا ویروس “سارس کوو ۲” به یک بحران جهانی تبدیل شده و همکاری متقابل کشورها و سازمان‌های جهانی می‌تواند از گسترش بیشتر این ویروس و بیماری ناشی از آن (کووید ۱۹) جلوگیری کند.

به گفته او، در این راستا اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است، ورود افرادی را که شهروند اتحادیه نیستند برای مدت ۳۰ روز ممنوع کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.