رسانه خبری پیامِ ایرانی

وضعیت پناهجویان در مرز یونان و ترکیه در سایه شیوع ویروس کرونا | جهان | DW


در مرزهای ترکیه و یونان هزاران نفر منتظر فرصتی برای ورود به یونان و اتحادیه اروپا هستند. یونان تلاش می‌کند جلوی ورود پناهجویان را با نصب پنکه‌های قوی بگیرد. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پناهجویان گازهای اشک‌آوری را که مرزبانان یونانی به طرف آنان شلیک می‌کنند دوباره به سمت مرزهای یونان پرتاب کردند و پلیس مجبور شده است پنکه‌های قطور دو متری جلوی ماموران نصب کند. مقامات یونانی ادعا کردند که پلیس ترکیه به پناهجویان برای مقابله با گاز اشگ آور کمک کرده است.

یونان همچنین موانعی از بتون و سیم خاردار در مرز خود با ترکیه ایجاد کرده و مرزبانان از گاز اشک‌آور علیه ورود پناهجویان به خاک یونان استفاده می‌کنند.

گارد ساحلی یونان صبح روز دوشنبه ۱۶مارس (۲۶ اسفند) در نزدیکی جزیره کیا ۲۰۰ پناهجو را دستگیر کردند. کشتی کوچک باری حامل این پناهجویان به دلیل باد شدید در بندر جزیره کیا یونان به گل نشسته است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در پایان ماه فوریه اعلام کرد که مرز کشورش با اتحادیه اروپا را به روی پناهجویان باز می‌گذارد. بعد از اعلام این خبر هزاران پناهجو به قصد رسیدن به کشورهای اروپایی به راه افتادند. پلیس ومرزبانی یونان ولی با استفاده از گاز اشک آور از ورود آنها به داخل مرزهای خود جلوگیری کردند. این پناهجویان در حال حاضر در مرزهای یونان با ترکیه در شرایطی غیر انسانی به سر می‌برند.

در شرایط کنونی اروپا با شیوع ویروس کرونا درگیر است و موضوع پناهجویی عملا به فراموشی سپرده شده است.

کرونا در جزیره لسبوس یونان

گروه‌های امدادگر می‌گویند از زمانی که مشخص شد یکی از اهالی جزیره لسبوس یونان به ویروس کرونا مبتلا شده است، نگرانی‌ها راجع به شیوع این بیماری در میان پناهجویان زیاد شده است زیرا بیم آن می‌رود که ممکن است بحث شیوع بیماری میان پناهجویان به مسیر خطرناکی کشیده شود و پناهجویان را در این ارتباط مقصر بدانند.

قرار است آلمان “شماری متناسب” از حدود ۱۵۰۰ کودک و نوجوانی را که در اردوگاه‌ها و مرز ترکیه و یونان سرگردانند، بپذیرد.

فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان می‌گوید وضعیت پناهجویان در اقامتگاه‌های یونان فاجعه بار است و به این خاطر او از اقدام آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی برای پذیرش تعدادی از پناهجویان کم سن و سال به آلمان استقبال می‌کند.

پتر نهر، رئیس سازمان خیریه کاریتاس

پتر نهر، رئیس سازمان خیریه کاریتاس

پتر نهر، رئیس سازمان خیریه “کاریتاس” انتقاد کرده است که پذیرش ۱۵۰۰ نفر کم است. به گفته این مقام آلمانی پذیرش این افراد با توجه به وضعیت بهداشت در اقامتگاههای یونان هر چه سریع‌تر باید انجام بگیرد.

گونتر بورکهارت، رئیس گروه مدافع پناهجویان”پرو آزول” هم اعتراض کرده است که ۵۰۰ پناهجو در عرشه یک کشتی جنگی یونانی در وضعیتی غیر انسانی نگهداری می‌شوند. بسیاری از این پناهجویان خانواده‌هایی هستند که با فرزندان خردسال خود در کشتی نگهداری می‌شوند. پروآزول از آلمانی‌ها خواسته است که با پناهجویان گرفتار در یونان اعلام همبستگی کنند.

به نوشته هفته‌نامه اشترن آلمان در مرز ترکیه و یونان حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار پناهجو منتطر ورود به یونان هستند. در کمپ‌های پناهندگی یونان نیز بیش از ۴۰ هزار نفر نگهداری می‌شوند. به نوشته اشترن آلمان ظرفیت پذیریش ده‌ها هزار پناهجو را دارد.

اشترن تاکید می‌کند که آلمان در وهله اول می‌تواند ۲۵ هزار پناهجو را به صورت عاجل بپذیرد. ایالت‌های آلمان نیز ظرفیت پذیرش بیش از ۴۰ هزار پناهجو را دارند. اما سیاستمداران آلمانی بیم دارند که ورود پناهجویان در شرایط کنونی به آلمان می‌تواند به تقویت احزاب درست راستی  بیانجامد.

کنفرانس ویدویی مرکل و مکرون با ارودغان

قبلا اعلام شده بود که  روز سه‌شنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) رهبران آلمان، فرانسه و ترکیه در استانبول دیدار و درباره موضوع پناهجویی رایزنی خواهند کرد. خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که دیدار سه‌جانبه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، امانوئل مکرون، همتای فرانسوی او و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به دلیل ویروس کرونا از طریق ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

با وجود شیوع بیماری کرونا مقام‌های اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند وضعیت پناهجویان در مرزهای یونان و ترکیه را نیز بررسی کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.