رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | پایان اعتصاب غذای رحیم محمودی آذر و پیمان میرزازاده در زندان ارومیه


خبرگزاری هرانا – رحیم محمودی آذر و پیمان میرزازاده دو زندانی سیاسی در زندان ارومیه روز پنج‌شنبه ۹ اسفندماه در پی وعده مساعد مسئولان به اعتصاب غذای خود پایان دادند. آقای محمودی آذر از روز سه شنبه ۶ اسفندماه در اعتراض به مخالفت مسئولان زندان با درخواست عفو مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده بود. پیمان میرزازاده نیز از روز دوشنبه ۵ اسفندماه در اعتراض به مخالفت شورای طبقه بندی زندان با درخواست عفو مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۸، رحیم محمودی آذر و پیمان میرزازاده دو زندانی سیاسی در زندان ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

رحیم محمودی آذر، به دلیل درخواست مادرش و مشکلات ناشی از بیماری مفصلی به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

علاوه بر این گفته می‌شود مسئولان زندان به رحیم محمودی آذر و پیمان میرزازاده قول مساعد داده‌اند تا به خواسته‌های آنان رسیدگی کنند.

آقای محمودی آذر از روز سه شنبه ۶ اسفندماه در اعتراض به مخالفت مسئولان زندان با درخواست عفو مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده بود.

رحیم محمودی آذر که از بیماری مفصلی نیز رنج می‌برد، توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب به اتهامات “عضویت در گروه‌های معاند نظام، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” جمعا به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

لازم به ذکر است، آقای محمودی آذر پیشتر به همراه مصطفی قادر زینب در نبرد عفرین کردستان سوریه زخمی، بازداشت و به ایران منتقل شد.

یک منبع نزدیک به این دو زندانی پیش‌تر به گزارشگر هرانا گفت “مصطفی قادر زینب و رحیم محمودی دو تن از شهروندان کرد اهل ارومیه در زمان حمله ترکیه به شهر عفرین عضو یکی از گروه‌های نظامی کرد در جبهه سوریه بوده و در جریان حمله ترکیه مجروح شدند”.

این افراد پس از مجروح شدن به بیمارستانی در شهر حلب سوریه منتقل شدند. مقامات سوری در بیمارستان متوجه تابعیت آنها شدند و آنان را به سپاه پاسداران ایران تحویل دادند.”

به گفته این منبع مطلع “سپاه پاسداران نیز در اسفندماه سال ۹۶ پس از انتقال این افراد به ایران، مدت یک هفته آنها را در بازداشتگاه اوین بازجویی کرد، سپس به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده و به مدت یک ماه نیز در ارومیه تحت بازجویی قرار گرفتند.”

گفتنی است که متهمان در جلسات دادگاه از داشتن حق انتخاب وکیل محروم بوده‌اند و با وکیل تسخیری در دادگاه حضور یافتند.

پیمان میرزازاده زندانی سیاسی در زندان ارومیه نیز از روز دوشنبه ۵ اسفندماه ۹۸ در اعتراض به مخالفت شورای طبقه بندی زندان با درخواست عفو مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده بود.

آقای میرزازاده حدود دو هفته قبل درخواست عفو مشروط داده بود که با شورای طبقه بندی زندان با این درخواست مخالفت کرد. آقای میرزازاده تابستان امسال نیز به مدت ۶ روز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.

پیمان میرزازاده در اعتراض به صدور و اجرای حکم شلاق و حبس که از بابت اتهام “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه علیه وی صادر شده بود، از تاریخ ۶ مردادماه اعتصاب غذای خود را شروع کرده بود. در پی این اتفاق سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه ای اجرای حکم شلاق این زندانی سیاسی را محکوم و خواستار آزادی بی قید و شرط وی شده بود.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.