رسانه خبری پیامِ ایرانی

نخست‌وزیر بریتانیا در اولین کنفرانس خبری درباره شیوع کرونا: در خانه بمانید، معاشرت نکنید


بوریس جانسونحق نشر عکس
PA Video/PA Wire

Image caption

اولین گزارش روزانه بوریس جانسون درباره شیوع کرونا در بریتانیا

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در اولین کنفرانس خبری خود درباره شیوع کرونا از مردم خواست که در خانه بمانند و معاشرت‌های خود را کم کنند. او هشدار داد که زنان باردار و افراد بالای ۷۰ سال و همچنین کسانی که پیش‌زمینه یک بیماری دیگر دارند، بیش از بقیه مراقب باشند

آقای جانسون روز دوشنبه ۱۶ مارس، ۲۶ اسفند از همه بریتانیایی ها خواست که برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا از “سفرهای غیرضروری” و تماس با دیگران خودداری کنند.

در پی بالاگرفتن انتقادات در بریتانیا، دولت بریتانیا اعلام کرده بود که از امروز آقای جانسون، هر روز به طور زنده گزارشی از وضعیت شیوع کرونا در بریتانیا و اقدامات پیشگیرانه دولت را اطلاع خوهد داد.

او گفت که مردم تا جایی که می‌توانند در خانه بمانند و از خانه کار کنند و همچنین تاکید کرد که “بسیار مهم است که زنان باردار، افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که زمینه یک بیماری دیگر را دارند این توصیه را اجرا کنند.”

ممکن است از این افراد که بیشتر در معرض خطر هستند خواسته شود که دستکم ۱۲ هفته در خانه بمانند.

به گفته وزیر بهداشت بریتانیا تعداد افرادی که در اثر ابتلا به ویروس کرونا در بریتانیا جان خود را از دست دادند روز دوشنبه به ۵۳ نفر رسید.

آقای جانسون هشدار داد که به نظر می‌رسد منحنی رشد این بیماری در بریتانیا رو به افزایش است و به این دلیل به یک “اقدام جدی” نیاز است. او پیش‌بینی کرد که موارد ابتلا هر پنج یا شش روز یکبار ممکن است دو برابر شود.

آقای جانسون گفت که از هفته آینده افراد پر خطر باید برای حدود ۱۲ هفته از تماس های اجتماعی اجتناب کنند.

سرپاتریک والانس، مشاور ارشد علمی دولت بریتانیا می‌گوید که ممکن است اقدامات دیگری از جمله تعطیل کردن مدرسه ها در نظر باشد اما این اقدامات باید در زمان درست انجام شود.

‘صعود سریع’

شمار مبتلایان تایید شده به بیماری کووید ۱۹ در بریتانیا با ۱۷۱ مورد افزایش نسبت به یک روز قبل به ۱۵۴۳ نفر رسیده است. از ۴۴ هزار و ۱۰۵ نفر آزمایش کرونا گرفته شده است. در بریتانیا فعلا آزمایش کرونا فقط برای افراد بستری انجام می‌شود.

سر پاتریک والانس می‌گوید که بریتانیا در حال حاضر وضعیت سه هفته پیش ایتالیا را دارد و روند شیوع بیماری صعودی است به این دلیل باید اقدامات جدی انجام شود.

مقامات ایتالیا روز دوشنبه ۱۶ مارس، ۲۶ اسفند گزارش دادند که در کمتر از ۲۴ ساعت ۳۴۹ نفر در این کشور در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده ‌ند و به این ترتیب تعداد موارد مرگ در اثر این بیماری در ایتالیا به بیش از ۲۱۰۰ نفر رسیده است.

بر اساس این گزارش با افزایش ۳۲۳۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ایتالیا، تعداد تایید شده مبتلایان در این کشور به بیش از ۲۸ هزار نفر رسیده است.

از دوشنبه گذشته در ایتالیا قرنطینه عمومی اعمال شده است.

از سوی دیگر پروفسور کریس وایتی، مشاور پزشکی دولت بریتانیا می‌گوید که احتمال اینکه یک شخص براثر ویروس کرونا جان خود را از دست بدهد “خیلی کم” است.

اغلب کسانی که در بریتانیا جان خود را از دست دادند بالای ۶۰ سال هستند و وضعیت سلامتی آنها ضعیف بوده است.

پروفسور وایتی می‌گوید که اگر در یک خانواده یک نفر علائم بیماری را نشان داد، همه اعضای خانواده باید برای ۱۴ روز در خانه بمانند.

بوریس جانسون توضیح داد که منظور از توصیه اینکه ۱۴ روز در خانه بمانند این است که از ترک کردن این خانه حتی برای خریدن غذا و سایر مایحتاج ضروری خودداری کنند.

او گفت که افراد می‌تواند برای ورزش کردن از خانه خارج شوند اما باید حد فاصله امن را از دیگران رعایت کنند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان به ۱۶۴ هزار نفر مورد تایید شده رسیده است و ۶۴۷۰ نفر در جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته اعلام کرد که اروپا به “کانون” عفونت کرونا تبدیل شده و از دولت های اروپایی خواست که اقدامات ضربتی برای کنترل شیوع بیماری کووید ۱۹ انجام دهند.

حق نشر عکس
EPA/NEIL HALL

Image caption

گروهی از معترضان به سیاست های دولت بریتانیا در قبال اپیدمی کرونا، در حالیکه ماسک به صورت زده بودند و لباس ایمنی ضد ویروس به تن داشتند در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا در مرکز لندن تجمع کردند

راه‌کارهای دولت بریتانیا برای مقابله با کووید ۱۹ با انتقادهای گروهی از دانشمندان و پژوهشگران بریتانیایی همراه شده است. از جمله ۲۰۰ پژوهشگر و دانشمند بریتانیایی در نامه ای از راهکارهای دولت بریتانیا انتقاد کردند و آن را کافی ندانستند.

از صبح روز دوشنبه تعدادی از معترضان به سیاست های دولت بریتانیا در قبال اپیدمی کرونا، در حالیکه ماسک به صورت زده بودند و لباس ایمنی ضد ویروس به تن داشتند در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا در مرکز لندن تجمع کردند.

این گروه از دولت بریتانیا خواستند که اقدامات بیشتری برای مقابله با شیوع این بیماری انجام دهد.

سخنگوی این گروه به یکی از رادیوهای لندن (ال بی سی) گفت که ما از دولت می‌خواهیم مثل سایر کشورهای اروپایی تدابیری مانند تعطیل کردن مدارس، و مغازه های غیر روری را اجرا کند و تشویق کند که مردم به سر کار نروند.

او گفت: “چرا بریتانیا باید موش آزمایشگاهی بقیه جهان باشد؟”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.