رسانه خبری پیامِ ایرانی

پناهجویان ترکیه راهی مرزهای این کشور با اروپا شده‌اند | جهان | DWشایعات باز شدن مرزهای اروپا در ترکیه صدها پناهجو را از گوشه و کنار این کشور به مسیر اروپا سوق داده است.

“تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، به نقل از خبرگزاری DHA می‌نویسد، حدود ۳۰۰ نفر راهی منطقه مرزی “ادیرنه” شده‌اند؛ استانی که هم با یونان هم‌مرز است و هم با بلغارستان.

عده‌ای هم راهی استان “چاناق‌قلعه” در نزدیکی “آیواجیک” شدند تا با قایق راهی جزیره “لسبوس” در یونان شده و به خاک اروپا راه یابند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده که مهاجران در شهرهای ازمیر، موغله و چاناق‌قلعه گرد آمده و خود را آماده سفر به سوی اروپا کرده‌اند. برخی نیز با خود قایق‌های بادی به موغله آورده‌اند تا با آن‌ها از ترکیه به یونان بروند.

به گفته رسانه‌ها، پناهجویان در محله “زیتین بورنو” در استانبول جمع شدند تا از آن‌جا با تاکسی یا اتوبوس عازم “ادیرنه” یا مناطق ساحلی شوند.

در فیلم‌های منتشره از سوی رویترز می‌توان پناهجویان، از جمله کودکان را دید که رهسپار مرزهای ترکیه با یونان می‌شوند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عدم تأیید رسمی باز شدن مرزها

ترکیه هنوز رسما “باز شدن مرزها” را تأیید نکرده است. ناظران اخباری که قبل از همه از سوی رسانه‌های نزدیک به دولت در این مورد انتشار یافته را ابزاری برای اعمال فشار ترکیه بر اروپا می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه، تهدید کرده که اگر به ترکیه کمک نشود، این کشور مرزهای خود به سوی غرب اروپا را به روی پناهجویان خواهد گشود.

شامگاه پنج‌شنبه هشتم اسفند (۲۷ فوریه) جنگنده‌های سوریه در ادلب به سربازان ترکیه حمله کرده و دست کم ۳۳ تن از ‌آن‌ها را کشته و ۳۶ تن را زخمی کرده‌اند.

در پی این حمله ترکیه از جامعه بین‌المللی کمک خواست و عمر چلیک نیز با تهدید به “باز کردن مرزها به روی میلیون‌ها پناهجو” گفت: «سیاست پناهجویی ما همان است که بود اما وضعیت الان به‌گونه‌ای است که ما دیگر قادر به نگه داشتن پناهجویان نیستیم.»

سوریه ماه‌هاست که در ادلب، آخرین پایگاه شورشیان سوری، با کمک روسیه، متحد خود، عملیاتی را برای بازپس گرفتن مناطق تحت کنترل شورشیان آغاز کرده است.

ترکیه که از شورشیان سوری پشتیبانی می‌کند در این منطقه پست‌های بازرسی دایر کرده است. آنکارا از ناتو درخواست کمک کرده و ناتو به درخواست ترکیه، روز جمعه نشستی فوق‌العاده برای بررسی اوضاع این منطقه برپا می‌کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هشدارهای ترکیه

در حال حاضر صدهاهزار سوری از بیم حملات هوایی روسیه راهی مرزهای ترکیه شده‌اند. حرکت موج جدیدی از آوارگان سوری، ترکیه را که به میلیون‌ها پناهجوی سوری پناه داده بیش از پیش نگران‌ کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بارها تهدید کرده که کشورش نمی‌تواند “به‌تنهایی” بار گروه جدیدی از پناهجویان را “به دوش بکشد” و در صورتی که چنین مسئله‌ای اتفاق بیافتد “همه کشورهای اروپایی پیامدهای منفی [آن را] را حس خواهند کرد”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.