رسانه خبری پیامِ ایرانی

دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان گلستان۶ hours, 56 minutes

به گزارش «ایران‌وایر»، رییس ستاد انتخابات استان گلستان میزان مشارکت مردم این استان در انتخابات را ۵۸ درصد و بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد. 

آمار انتخابات مجلس یازدهم

 

رای اولی‌ها: ۷۱.۰۰۰ نفر

تعداد شعب اخذ رای: ۱۳۸۹شعبه

تعداد کرسی‌های تعیین تکلیف شده: ۶ از ۷کرسی

تعداد کرسی‌های موکول شده به مرحله دوم انتخابات: ۱

هیچ کدام از نمایندگان این استان در مجلس دهم، در مجلس یازدهم حضور نخواهند داشت

سابقه پارلمانی منتخبان استان گلستان 

از ۶ نماینده استان گلستان که به مجلس یازدهم راه یافته اند تنها دو نفر، (غلامعلی کوهساری و رحمت‌الله نوروزی)، سابقه نمایندگی دارند. دو کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه بندر کردکوی و ترکمن، یعنی عبدالجلال ایری و رجب محمد آبادی، نیز فاقد سابقه نمایندگی هستند. از این حیث می‌توان گفت نمایندگان گلستان در مجلس یازدهم، در امور پارلمانی کم‌تجربه هستند.

 

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۶ کرسی از ۷ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان گلستان در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

 

انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه بندر ترکمن و کردکوی نیز به دور دوم کشیده شده که در ۲۱ شهریور سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. دو کاندیدایی که به دور دوم انتخابات در این حوزه راه یافته اند، عبدالجلال ایری و رجب محمدزاده هستند که به ترتیب، ۲۱هزار و ۲۰۶ رای و ۱۴هزار و ۹۸۳ رای کسب کردند.

لیست منتخبان استان لرستان با گرایش سیاسی

نگاهی به اسامی منتخبان انتخابات مجلس یازدهم در استان گلستان نشان می‌دهد از ۶ کاندیدای پیروز انتخابات سهم اصولگرایان ۴ کرسی، اصلاح طلبان ۱ کرسی و مستقل‌ها ۱ کرسی است.

 

چهره‌های نظامی گلستان در مجلس یازدهم

از ۶ منتخبی که تاکنون از استان گلستان به مجلس یازدهم راه یافته‌اند دو نفر دارای سوابق نظامی هستند.

غلامرضا منتظری، منتخب دوم گرگان که سابقه مدیریت سازمان بسیج هنرمندان کشور را نیز در کارنامه خود دارد در فاصله سال‌های ۱۳۶۳ تا ۶۷ در جنگ علیه نیروهای سیاسی کرد در استان‌های غربی کشور حضور داشته است.

رمضانعلی سنگدوینی، منتخب اول گرگان نیز که از خانواده شهید است از بسیجیان شناخته شده استان گلستان است که روابط نزدیکی با فرماندهان سپاه پاسداران در این استان دارد.

سابقه مدیریت کلان

از ۶ منتخب استان گلستان هیچکدام در سطح کلان سابقه مدیریت ندارند. شاید شاخص‌ترین چهره مدیریتی مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس یازدهم، رمضانعلی سنگدوینی باشد که سابقه مدیریت شرکت گاز استان گلستان را در کارنامه خود دارد. رضا آریان‌پور، منتخب مینودشت نیز سمت مشاوره دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی را در سوابق خود دارد.  مابقی منتخبان استان گلستان، حتی سابقه مدیریت استانی چندانی هم ندارند.

از این حیث می‌توان گفت، منتخبان گلستان سوابق اجرایی قابل توجهی ندارند.

۴ مدیر محلی، ۱ استاد دانشگاه و ۱ پزشک، در میان منتخبان استان گلستان در مجلس یازدهم حضور دارند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.