رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات سردشت


خبرگزاری هرانا – یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان سردشت هدف تیراندازی نیروهای سپاه قرار گرفته و  به شدت زخمی شد. این کولبر جهت مداوا به مراکز درمانی شهر ارومیه منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته، در پی تیراندازی نیروهای سپاه در ارتفاعات مرزی شهرستان سردشت، یک کولبر به شدت زخمی شد.

این کولبر که هویت او کولبر “محمد قادری” احراز شده است، جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “علیرغم اینکه وضعیت وی وخیم گزارش شده است، به علت مشغول‌بودن پرسنل پزشکی مراکز درمانی به بیماران مبتلا به کرونا، رسیدگی لازم صورت نگرفته است.”

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.