رسانه خبری پیامِ ایرانی

مسئولیت میدان‌های هوایی در افغانستان‌ از سازمان ناتو به دولت واگذار می‌شود


فرودگاه های افغانستان

اداره هوانوردی ملکی/غیرنظامی افغانستان می‌گوید، قرار است تا پایان سال جاری میلادی، مسئولیت کامل فرودگاه‌های افغانستان از ماموریت قاطع به رهبری ناتو، به دولت افغانستان واگذار شود.

در حال حاضر در چهار فرودگاه بین‌المللی افغانستان مسئولیت بخش کنترول، برج‌های مراقبت، برخی از خدمات اطفائیه/آتش‌نشانی و هواشناسی به صورت مشترک از سوی سازمان ناتو و دولت افغانستان به پیش برده می‌شود.

انتقال مسئولیت فرودگاه‌ها قرار بود در سال ۲۰۱۴ صورت بگیرد اما به دلایلی به تاخیر افتاد. کنترل حریم فضایی افغانستان در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ از ناتو به دولت افغانستان واگذار شد.

قاسم وفایی‌زاده، رئیس عمومی این اداره به بی‌بی‌سی گفت که در مرحله اول مسئولیت میدان هوایی ولایت قندهار در جنوب و میدان هوایی ننگرهار در شرق به دولت سپرده می‌شود.

توضیح تصویر،

آقای وفایی‌زاده گفته است که کرونا تاثیر زیادی بالای شرکت‌های هوایی افغانستان گذاشته است

آقای وفایی‌زاده تصریح کرد که انتقال مسئولیت‌ها به دولت یک “چالش” است زیرا نیاز به ظرفیت بدیل وجود دارد. رئیس اداره هوانوردی افغانستان تاکید دارد که:”ظرفیت‌سازی در بخش‌های تکنیکی صورت گرفته اما در بخش‌ برج‌های مراقبت که نیاز است کارمندان آموزش عملی ببینند، به دلیل استفاده نظامی که از برج‌ها صورت می‌گیرد، دسترسی برای انجام آموزش عملی کمتر بوده و این می‌تواند که یک چالش باشد.”

او گفت که در حال حاضر کار روی ظرفیت‌سازی بیشتر در این زمینه جریان دارد و تلاش بر آن است که انتقال مسئولیت باعث بوجود آمدن خلا در ارایه خدمات نشود.

تاثیرات کرونا بر بخش هوانوردی

رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که شیوع ویروس کرونا تاثیر مستقیم بر میزان عواید این اداره داشته است. قاسم وفایی‌زاده در یک نشست خبری در کابل گفت که به دلیل شیوع کرونا، این اداره ۴۰ میلیون دلار عوایدش را از دست داده و با کسر بودجه روبرو شده است.

او همچنین گفت که شرکت‌های هواپیمایی آریانا و کام‌ایر نیز به دلیل توقف پروازها به خاطر شیوع کرونا، ۳۰ میلیون دلار متضرر شده‌اند. به گفته وی، ضررهای اقتصادی شرکت‌های مسافرتی و سایر شرکت‌های خدماتی شامل ضررهای یاد شده نیست و تا کنون محاسبه‌ای همه جانبه در این زمینه صورت نگرفته است.

توضیح تصویر،

در حال حاضر همه شرکت های هواپیمایی افغانستان و از جمله شرکت دولتی آریانا نمی‌تواند به اروپا پرواز کند

چالش‌های اداره هوانوردی افغانستان

آقای وفایی‌زاده در ادامه تصریح کرد که شرکت‌های هواپیمایی مبلغ ۳۰ میلیون دلار از دولت افغانستان بدهکارند. او گفت که برای این شرکت‌ها سه ماه وقت داده شده تا بدهی‌های شان را پرداخت کنند در غیر آن مطابق به قانون ممکن است دولت تصمیم به تعلیق فعالیت این شرکت‌ها بگیرد.

رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی همچنین گفت که این اداره در تلاش است تا خطوط هوایی این کشور را از فهرست سیاه پرواز به آسمان اروپا بیرون کند.

در کنار این موضوعات، رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی افغانستان در نشست خبری‌اش گفته که این اداره توانسته که از خروج مقادیر بزرگ طلا، اسعار و مواد مخدر از طریق بنادر هوایی به بیرون از کشور جلوگیری کنند.

براساس قانون افغانستان، انتقال ده هزار دلار به بیرون از این کشور در مرزها نیازی به ثبت ندارد و برای انتقال ۲۰ هزار دلار باید مدرک بازرگانی موجود باشد.

او گفت که به دلایل عدم هماهنگی ادارات امنیتی و غیرنظامی در میدان‌های هوایی مواردی بوده که از فیلتر امنیتی گذشته و این کار بیشتر در میدان هوایی قندهار اتفاق افتاده که بعدا در دهلی نو و دبی کشف شده است.

او گفت که اصلاحات در فرودگاه‌های افغانستان در حال انجام است و چندین شرکت به دادستانی معرفی شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.