رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران کرونا؛ فرانسه برای ۱۴ روز تردد شهروندان را به شدت محدود کرد | جهان | DW


رئیس جمهوری فرانسه، از اقدامات ویژه و سختگیرانه این کشور و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از شیوع پرشتاب ویروس کرونا خبر داده است.

به گفته امانوئل مکرون، مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا در حوزه شنگن بسته خواهد شد. در راستای این تصمیم که با سران دیگر کشورهای عضو این اتحادیه گرفته شده، قرار است سفر بین کشورهای غیراروپایی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مدت ۳۰ روز متوقف شود.

بنا بر اظهارات رئیس جمهوری فرانسه، به ویژه شهروندان این کشور با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو هستند که از ظهر امروز سه‌شنبه ۲۷ اسفند (۱۷ مارس) دست‌کم به مدت دو هفته به اجرا گذاشته خواهد شد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

کریستف کاستانر، رئیس جمهوری فرانسه

کریستف کاستانر، رئیس جمهوری فرانسه

کریسفت کاستانر، وزیر کشور فرانسه، در توضیح جزئیات این تدابیر گفت، شهروندان تنها در موارد ضروری اجازه خواهند داشت از منازل خود خارج شوند، از جمله به این دلایل: رفتن به محل کار در صورتی که دورکاری از منزل ممکن نباشد، در صورت مراجعه به پزشک یا در صورت رفتن برای خریدهای ضروری.

به گفته او، شهروندان فرانسه همچنین اجازه خواهند داشت در فضای آزاد دست به فعالیت‌های ورزشی انفرادی بزنند، برای نمونه در پارک بدوند. بازی‌ها و فعالیت‌های وزرشی گروهی مانند فوتبال در فضای آزاد مجاز نخواهد بود.

اعلام شده که ۱۰۰ هزار پلیس و ژاندارم مأموریت نظارت و اجرای تدابیر دولت فرانسه را بر عهده خواهند داشت. کریستف کاستانر در این رابطه گفته است که واحدهای گشت در سراسر فرانسه بر اجرای تصمیمات دولت نظارت خواهند داشت.

شهروندانی که مقرارت تعیین‌شده را نقض کنند، باید جریمه‌های نقدی بین ۳۸ تا ۱۳۵ یورو بپردازند. کسانی که در خارج از منازل خود به سر می‌برند، باید ثابت کنند که حضورشان در بیرون از منزل ضروری بوده است.

برای انجام این کار فرم‌های مشخصی تهیه شده که شهروندان می‌توانند در رایانه خود یا با دست پر کنند و به همراه داشته باشند.

یکی دیگر از موارد استثنایی شامل حال پدر و مادرهایی می‌شود که جدا زندگی می‌کنند و برای دیدن فرزندانشان ناگزیر به تردد هستند.

آزادی رفت و آمد همچنین مشمول روزنامه‌نگاران و خبرنگاران می‌شود. وزیر کشور فرانسه در این راستا تصریح کرد که حفظ و تضمین آزادی مطبوعات و فعالیت‌ها اهالی رسانه امری است که نمی‌توان از آن چشم پوشید.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

امانول مکرون، رئیس جمهوری فرانسه

امانول مکرون، رئیس جمهوری فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پیش از این گفته بود: «ما در جنگ به سر می‌بریم. ما نه با ارتشی دیگر می‌جنگیم و نه با ملتی دیگر. در مقابل ما دشمنی وجود دارد که هر روز رشد می‌کند. او نمایان نیست، اما ما باید قاطعانه با او مقابله کنیم. فعالیت دولت پارلمان باید کاملا بر مبارزه با این دشمن متمرکز شود».

مکرون ضمن اشاره به مقابله با ویروس کرونا به عنوان بالاترین اولویت دولت، همچنین اعلام کرد که تمامی پروژه‌های اصلاحی دولت، از جمله اصلاحات بحث‌برانگیز مربوط به بازنشستگی فعلا معلق می‌شوند.

رئیس جمهوری فرانسه همه شهروندان این کشور را فرا خواند تا ارتباطات اجتماعی خود را به حداقل کاهش دهند. به گفته او، هر زن و مرد فرانسوی نه تنها در قبال خود که در قبال دیگر شهروندان نیز مسئول هستند.

شیوع سریع کرونا رویدادهای سیاسی در فرانسه را نیز تحت شعاع قرار داده؛ از جمله دومین دور انتخابات محلی در این کشور که برگزاری آن به زمانی نامشخص موکول شده است. این انتخابات قرار بود یکشنبه آینده ۲۲ مارس برگزار شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.