رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در افغانستان؛ فرار ده‌ها فرد مشکوک از شفاخانه


کروناحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مقام‌ها در هرات می‌گویند افراد مشکوک به بیماری کرونا کادر پزشکی شفاخانه را ضرب و شتم کرده و فرار کردند

مقام‌های محلی ولایت هرات می‌گویند ۳۸ نفر از افراد مشکوک به بیماری کرونا بعد از درگیری با کادر پزشکی از شفاخانه فرار کردند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید هفت نفر از این افراد به همکاری خانواده‌ها و مردم امروز به شفاخانه برگردانده شدند.

هرات در غرب افغانستان و در همسایگی ایران، ولایتی است که بیشترین موارد مثبت بیماری کرونا در آن ثبت شده است.

عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت عامه/بهداشت ولایت هرات می‌گوید که روز گذشته افراد در قرنطین به صورت دسته جمعی به کادر پزشکی شفاخانه حمله کرده و شفاخانه را ترک کردند.

شمار این افراد ۳۸ تن به شمول دو زن گفته شده و وزارت بهداشت تایید کرده که یک واقعه مثبت بیماری کرونا نیز در بین این افراد بوده است.

وزارت بهداشت گفته که این افراد بعد از درگیری، شکستن شیشه‌ها و ضرب و شتم دکتران از شفاخانه فرار کردند.

سخنگوی والی هرات می‌گوید نشست فوق‌العاده‌ای شب گذشته برای بررسی این رویداد برگزار شده و قرار شده با هماهنگی نیروهای امنیتی و نمایندگان محلی مردم این افراد شناسایی شده و دوباره به شفاخانه برگردانده شوند.

اداره محلی هرات از خانواده‌ها و نزدیکان این افراد خواهان همکاری شده است.

امروز سه شنبه ۲۷ حوت/اسفند، وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که شمار واقعات مثبت بیماری کرونا در این کشور به ۲۲ رسیده و یک مورد تازه دیگر نیز در ولایت هرات ثبت شده است.

این بیماری تاکنون در ولایات هرات، سمنگان، لوگر، بادغیس، کاپیسا، بلخ و دایکندی ثبت شده است.

Image caption

اداره محلی بلخ، دروزاه زیارتگاه موسوم به حضرت علی را بستند

کرونا، جشن نوروز را تعطیل کرد

امروز دروازه‌های زیارتگاه موسوم به حضرت علی در شهر مزارشریف ولایت بلخ به روی مردم بسته شد. این زیارتگاه اصلی‌ترین مرکز تجلیل از نوروز در افغانستان است. سالانه هزاران نفر از سراسر کشور برای اشتراک در جشن نوروز به این محل می‌آمدند.

منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ به بی‌بی‌سی گفت تا زمانی که نگرانی مردم از گسترش بیماری کرونا رفع شود، این زیارتگاه بسته خواهد ماند.

پیش از این حکومت افغانستان از مردم خواسته بود که در مراسم جشن نوروز اشتراک نکنند و از حضور در تجمعات به این مناسبت خودداری کنند. حکومت همچنین مراسم رسمی نوروز را تعطیل اعلام کرده بود.

Image caption

روز گذشته قیمت مواد خوراکی در بازارهای شهر کابل افزایش چشمگیر داشت

بلند رفتن قیمت مواد خوراکی و برخورد پلیس

روز گذشته در شهرهای بزرگ افغانستان، قیمت مواد خوراکی ساعت وار افزایش یافت. گفته شد که یک کیسه آرد پنجاه کیلویی در جریان چند ساعت از ۱۵۰۰ (حدود بیست دلار) افغانی به ۲۵۰۰ افغانی (حدود ۳۳ دلار) رسید.

مردم سراسیمه از ترس شایعه بسته شدن مرزها و کم شدن مواد خوراکی به بازارها هجوم آورده و خرید می‌کردند.

ساعاتی بعد وزارت داخله /کشور افغانستان و شهرداری‌ها وارد عمل شده و شماری از مغازه‌هایی که اقدام به گران فروشی کرده بودند، بستند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید گران‌فروشی و احتکار خلاف قانون است و وزارت داخله از نیروهای پلیس خواسته که با متخلفین برخورد جدی صورت بگیرد.

او از مردم می‌خواهد در صورت دیدن تخلفات با شماره ۱۱۹ پلیس تماس گرفته و شکایت‌شان را درج کنند.

همچنین اتاق تجارت و صنایع اعلام کرده که واردات مواد خوراکی به شکل عادی آن جریان دارد و آنها تصمیم به افزایش میزان واردات نیز گرفته‌اند تا از افزایش قیمت‌ها جلوگیری شود.

Image caption

در افغانستان حدود ۴۰ هزار نفر زندانی هستند

تدابیر پیشگیرانه از شیوع بیماری در زندان‌ها

عبادالله کریمی، مسئول مطبوعات اداره مستقل تنظیم امور زندان‌ها می‌گوید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های افغانستان، تدابیر پیشگیرانه را روی دست گرفتند.

او از ایجاد یک شفاخانه بیست بستری احتیاطی در زندان پلچرخی که بزرگترین زندان افغانستان است، ممنوع شدن ملاقاتی زندانی‌ها و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی به عنوان این اقدامات یاد کرد.

طالبان نیز روز گذشته از نهادهای بهداشتی و حقوقی بین‌المللی خواسته بودند که به اقدامات پیشگیرانه در زندان‌های افغانستان توجه کنند. این گروه هزاران زندانی در این زندان‌ها دارد.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز امروز گفته دولت افغانستان تدابیر لازم را در زندان‌های این کشور گرفته اما از طالبان نیز می‌خواهد به وضعیت بهداشتی کسانی که نزد این گروه زندانی‌اند توجه کند و زمینه بازدید نهادهای بی‌طرف بین‌المللی از این زندان‌ها را فراهم سازد.

گفته شده که در زندان‌های افغانستان حدود چهل هزار نفر زندانی هستند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.