رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازجویی از رئیس جمهوری سابق موریتانی به اتهام واگذاری جزیره‌ای به قطر


منبع: دبی-العربی

در جدیدترین تحوّل در پرونده واگذاری یک جزیره از خاک موریتانی در اقیانوس اطلس به شیخ حمد بن خلیفه امیر سابق قطر، خبرنگار «العربیه» اعلام کرد که پلیس موریتانی دوشنبه ۱۷ اوت ۲۰۲۰ از محمد ولد عبدالعزیز رئیس جمهوری به اتهام فساد بازجویی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نیروهای پلیس موریتانی برای جلب محمد ولد عبدالعزیز جهت ارائه پاره‌ای توضیحات به بازپرس‌های پرونده، به منزل او مراجعه کرده بودند اما ولد عبدالعزیز همراهی با نیروهای پلیس را نپذیرفته و قول داده که خود به آنها ملحق خواهد شد که این کار را پس از مدت کوتاهی انجام داد.

جلسه بازجویی از رئیس جمهوری سابق موریتانی بعد از ظهر دوشنبه در مقر مدیریت کل امنیت ملی انجام شد و احتمال آن می رود محمد ولد عبدالعزیز که از سوی پارلمان موریتانی به فساد و هدر دادن جزیره از طریق واگذاری‌اش به امیر قطر متهم شده، به زندان محکوم شود.

از سویی اسناد افشا شده نشان می‌دهد که جزیره کوچکی در کرانه‌‌های اقیانوس اطلس واقع در شمال نواکشوت پایتخت موریتانی به شیخ حمد بن خلیفه امیر سابق قطر واگذار شده است.

از میان اسناد افشا شده‌ای که توسط کمیته تحقیقات بررسی می‌شود نامه‌ای محرمانه است که محمد بن کردی طالب المری سفیر قطر در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۲ به وزیر خارجه قطر ارسال کرده و طی آن به او اطلاع داد که محمد ولد عبدالعزیز رئیس جمهوری سابق موریتانی پس از دعوت از او برای حضور در دفترش «تصمیم گرفت یکی از جزیره‌های زیبای واقع در سواحل توریستی اقیانوس اطلس در نزدیکی پارک ملی بنک ارگین را واگذار کند».

برخی نمایندگان در پارلمان موریتانی و بازپرس‌های پرونده‌های فساد به «معامله‌ای سری» و «شبه فساد» در این پرونده مظنون شده‌اند.

از میان دیگر دلایل در این پرونده فساد و رسوایی، نامه‌های سری سفیر قطر در نواکشوت به وزارت خارجه قطر و دیوان امیری در این کشور و همچنین شهادت جدال برانگیزی است که از سوی ابراهیم ولد داداه وکیل و مشاور حقوقی سابق در نهاد ریاست جمهوری و وزیر سابق دادگستری ارائه شده است.

شایان ذکر است که حمد بن خلیفه از کودتای نظامی محمد ولد عبدالعزیز علیه اولین رئیس جمهوری غیرنظامی در موریتانی در اوت ۲۰۰۸ حمایت کرد. این کودتای نظامی به تجربه کوتاه و نادر تحول دمکراتیک در موریتانی که به کشور کودتاها شهرت دارد، پایان داد.

آن هنگام شیخ حمد بن خلیفه امیر پیشین قطر همچون معمر القذافی رهبر فقید لیبی و عمر حسن البشیر رئیس جمهوری سودان برای شکستن انزوای بین‌المللی و منطقه‌ای اعمال شده بر دولت کودتا راهی نواکشوت شده بود.

دوحه، پایتخت قطر نیز اولین مقصد دیدارهای خارجی رئیس جمهوری سابق موریتانی بود روابط میان دو کشور اما با گذشت زمان به ویژه در آخرین سال‌های حکومت ولد عبدالعزیز و به دنبال حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین در موریتانی رو به تیرگی گرایید تا جایی که همزمان با تحریم قطر از سوی کشورهای تحریم‌کننده شامل سعودی، مصر، بحرین و امارات، موریتانی نیز روابطش با قطر را قطع کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.