رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا؛ بازداشت یک افسر سابق «سیا» به اتهام جاسوسی برای چین


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزارت دادگستری آمریکا، روز سه شنبه ۱۸ اوت اعلام کرد، یک افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شد.

طبق بیانه دادگستری این افسر بازنشسته با یکی دیگر از خشاوندان خود که او نیز کارمند سیا است در فعالیت جاسوسی برای چین نقش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که الکساندر یوک چینگ ما، ۶۷ ساله روز جمعه ۱۶ اوت به جرم توطئه برای انتقال اطلاعات محرمانه به مقام‌های اطلاعاتی چینی بازداشت شده است. این شکایت کیفری روز دوشنبه علنی شد.

الکساندر یوک چینگ ما که تابعیت آمریکا را گرفته بود، در سال ۱۹۸۲ در سازمان سیا مشغول به کار شده بود .

به گفته دادستان‌، او در سال ۱۹۸۹ سیا را ترک کرد و برای کار و زندگی به شانگهای چین رفت و در سال ۲۰۰۱ به هاوایی آمد.

دادستان‌های آمریکایی گفتند، یکی از بستگان الکساندر یوک چینگ ما هم که با او تبانی کرده، سابقا جاسوس سیا بود اما در سال ۱۹۸۳ بعد از ادعاهایی مبنی بر اینکه آنها از موقعیت خودشان استفاده می‌کنند تا به ورود شهروندان چینی به ایالات متحده کمک کنند، استعفا داد.

دادستان‌های آمریکا گفته است، جاسوسی الکساندر در مارس ۲۰۰۱ شروع شد و این دو افسر سابق سیا درباره پرسنل، عملیات‌ها و متدهای پنهان کردن ارتباطات سیا اطلاعاتی در اختیار چین قرار دادند. به گفته آنها، تصاویری ویدیویی وجود دارد که نشان می‌دهد الکساندر در حال شمارش ۵۰ هزار دلاری است که بابت این اسرار دریافت کرده بود.

دادستان‌ آمریکا، خویشاوند یوک چینک که اکنون ۸۵ سال سن دارد، در پرونده کنونی متهم نیست و علت آن بیماری شناختی پیشرفته و ناتوان کننده او ذکر شده است.

براساس اسناد دادگاه، بعد از اقامت الکساندر در هاوایی، او به دنبال یافتن کار در اف‌بی‌آی بود تا دوباره به اسرار دولت آمریکا دسترسی پیدا کند و آنها را به مقام‌های اطلاعاتی چین بدهد. طبق این اسناد، دفتر اف‌بی‌آی در هونولولو، الکساندر را در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک زبانشناس پیمانی استخدام کرد.

سیا و اف‌بی‌آی هنوز اظهارنظر نکرده‌اند که چرا بازداشت این فرد آنقدر زمان برده است. وکیل الکساندر هم اطلاعاتی ارائه نکرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.