رسانه خبری پیامِ ایرانی

لبنان در انتظار اعلام حکم دادگاه متهمان ترور رفیق حریری


محل ترور رفیق حریری در بیروت

توضیح تصویر،

محل ترور رفیق حریری در بیروت

امروز قرار است دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند حکم متهمان پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان که ۱۵ سال پیش در بمب‌گذاری خورو کشته شد را اعلام کند.

این دادگاه قرار است در خصوص ۴ مظنون اصلی این ترور رای خود را صادر کند.

این افراد غیابا تحت محاکمه قرار گرفته‌اند و قرار بود رای پیشتر اعلام شود اما به دلیل انفجار اخیر در بیروت به تعویق افتاد.

۴ متهم این پرونده عضو حزب‌الله لبنان هستند اما این گروه که مورد حمایت ایران است هرگونه دست داشتن در حادثه کشته شدن آقای حریری را به کرات رد کرده است.

پیشتر سید حسین نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفته بود که دادگاه قصد دارد چند عضو این گروه ر ا در این پرونده متهم کند. دادگاه رفیق حریری که در سال ۲۰۰۷ براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی ترور او تشکیل شد، به تنش در لبنان وسقوط دولت وحدت ملی این کشور منجر شد.

توضیح تصویر،

آقای حریری که یک تاجر میلیاردر بود خواهان خروج سوریه از لبنان بود

در جریان انفجار بمبی که رفیق حریری را هدف قرار داده بود، بیش از بیست نفر دیگر نیز کشته شدند. رفیق حریری علیه نفوذ سوریه در لبنان مبارزه می کرد و کشته شدن وی چشم انداز سیاسی این کشور را تغییر داد. پس از ترور رفیق حریری ده ها هزار نفر به خیابان ها ریختند و علیه سوریه شعار دادند.

ابعاد مخالفت با سوریه تا آن حد وسیع بود که نیروهای سوریه پس از ۲۹ سال ناچار به خروج از لبنان شدند.

پس از ترور آقای حریری،‌ فرزندش سعد حریری در سه دوره نخست وزیری لبنان را برعهده داشت.

توضیح تصویر،

پس از ترور آقای حریری تظاهرات‌های ضد حکومتی فراوانی در بیروت برپا شد و سوریه سرانجام پس از سالها لبنان را ترک کرد

انتظار می‌رود آقای سعد حریری در زمان اعلام رای دادگاه در لاهه حضور داشته باشد.

از محل اختفای چهار متهم این پرونده با نام‌های سلیم جمیل عیاش، حسن حبیب مرحی، حسین حسن عنیسی و اسد حسن صبرا اطلاعاتی در دست نیست.

هیچکدام از این افراد در جریان دادگاه حاضر نشدند و از خود نیز دفاع نکردند اما وکیل تعیین شده از سوی دادگاه برای این افراد، با رد اتهامات گفت که تمامی دلایل و مدارک تنها شواهد محتمل است و اسناد قطعی نیست و ثابت نمی‌کند که این افراد در این ترور مقصر بوده و دست داشته‌اند.

در هفته‌های اخیر و پس از انفجار هولناک بیروت چندین تظاهرات ضد حکومتی در این شهر برگزار شد که به درگیری با ماموران امنیتی نیز ختم شد.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.