رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک کارمند پیشین سازمان سیا به جاسوسی برای چین متهم شد | جهان | DWوزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرده‌اند که مقامات آمریکا یک کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) را به جاسوسی برای چین متهم کرده‌اند.

این فرد که “آلکساندر یوک چینگ ما” نام دارد، در جریان فعالیت‌های خود در این راستا با یکی از بستگان خود همکاری داشته که او نیز در گذشته برای سازمان سیا کار می‌کرده است.

پلیس آمریکا “چینگ ما” را روز جمعه گذشته ۲۴ مرداد (۱۴ اوت) در هاوایی بازداشت کرد. گفته می‌شود، اگر دادگاه او را مقصر بشناسد، مجازات حبس ابد برای او صادر خواهد شد.

“چینگ ما” که شهروند آمریکا است، تبار هنگ‌کنگی دارد. بنا بر اعلام وزارت دادگستری ایالات متحده او پس از طی کردن مراحل امنیتی در بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹ میلادی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا فعالیت می‌کرده است. او سپس به شانگهای نقل مکان کرد و در سال ۲۰۰۱ میلادی راهی هنگ‌کنگ شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این کارمند سابق سازمان سیا در همان سال ۲۰۰۱ به همراه یکی از هم‌دستانش برای نخستین بار اطلاعات محرمانه در اختیار چین قرار داده و در ازای این کار پول دریافت کرده است.

آنگونه که در دادخواست آمده است، یک ویدیو دیدار او با طرف چینی را نشان می‌دهد و اتهامات مطرح‌شده علیه او را ثابت می‌کند. در این ویدیو همچنین می‌توان دید که او مبلغ ۵۰ هزار دلار پول نقد دریافت کرده است.

“چینگ ما” در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان کارشناس زبان در پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در هونولولو فعالیتی تازه را آغاز کرد.

او در طی شش سال پس از آن به طور مرتب مدارک و اسنادی رسمی را که مهر محرمانه بر آن‌ها خورده بوده، کپی کرده یا دزدیده و سپس آنها را به چین منتقل کرده است. همچنین گفته می‌شود که او از چین با هزاران دلار پول نقد و هدایای گرانقمیت به آمریکا بازگشته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا این کارمند پیشین سازمان سیا در گفت‌وگویی با یکی از بازرسان اف بی آی که گمان می‌کرده او هم جاسوس چین است، به فعالیت‌های جاسوسی خود اعتراف کرده است.

او همچنین چند روز پیش از بازداشتش در دیداری با یکی از مأموران مخفی اذعان داشت که حاضر است در ازای پول، اطلاعات و اسناد در اختیار چین قرار دهد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.