رسانه خبری پیامِ ایرانی

نخست‌وزیر عراق: میان ایران و آمریکا نقش پستچی را بازی نمی‌کنیم | جهان | DW


سفر مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر جدید عراق به آمریکا و دیدار او با دونالد ترامپ، رئیس  جمهوری آمریکا در شرایط کنونی از اهمیت خاصی برخوردار است.  در همین رابطه، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) یک مصاحبه اختصاصی با نخست‌وزیر عراق کرده است.

قرار است نخست‌وزیر عراق روز پنجشنبه ۲۰ اوت با رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند.

کاظمی در برابر این پرسش که آیا حامل پیام خاصی از سوی رهبران ایران برای آمریکا است، گفته است: «ما نقش پستچی را در عراق ایفا نمی‌کنیم.» طرح پرسش از سوی خبرنگار آسوشیتدپرس برخاسته از دیدار اخیر کاظمی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سفر کاظمی به آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که حملات تروریستی در این کشور افزایش یافته و بر شمار حملات موشکی به تاسیسات آمریکا و ارتش عراق افزوده شده است.

نیاز به پشتیبانی آمریکا

سه سال از اعلام پیروزی دولت عراق بر “دولت‌اسلامی” (داعش) می‌گذرد. به‌رغم آن، حملات به واحدهای نظامی این کشور همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از وقوع تقریبا روزانه این حملات خبر می‌دهد؛ حملاتی که متوجه اهداف نظامی و همچنین ارگان‌ها و نهادهای دولتی عراق است.

افزون بر آن، ترور هشام هاشمی، خبرنگار افشاگر و کارشناس مسائل تروریستی عراق در ماه ژوئیه سال جاری و همچنین ربودن هلا مویس، فعال امور فرهنگی آلمان در بغداد، از جمله بر توانایی دولت عراق در مقابله با تهدیدهای امنیتی سایه افکنده است.

مصطفی کاظمی گفته است که عراق برای مقابله با تهدیدها به کمک و پشتیبانی آمریکا همچنان نیاز دارد. نخست‌وزیر عراق گفته است که گرچه نیاز عراق به پشتیبانی نظامی آمریکا برای مقابله با حملات زمینی کاهش یافته، اما این کشور در نگاه پایانی، همچنان نیازمند همکاری و حمایت آمریکا است.

دیدار نخست‌وزیر عراق با حسن روحانی، تهران ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰

دیدار نخست‌وزیر عراق با حسن روحانی، تهران ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰

نخست‌وزیر عراق گفته است نوع همکاری و پشتیبانی مورد نیاز عراق وابسته به نوع تهدیدهای تروریستی است که علیه این کشور وجود دارد.

گفت‌وگوهای راهبردی

مصطفی کاظمی پس از موج گسترده اعتراضات سیاسی در عراق با حمایت آمریکا به مقام نخست‌وزیری در این کشور رسید. این در حالی است که حمله پهپادی آمریکا به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی مهندس، یکی از فرماندهان حشد شعبی، در نزدیکی فرودگاه بغداد، به انتقادهای زیادی درباره نقش آمریکا در عراق دامن زده بود.

کاظمی گفت‌وگوی روز پنجشنبه خود با دونالد ترامپ را گفت‌وگویی راهبردی خوانده است. این گفت‌وگو در ادامه مذاکراتی است که در ماه ژوئن و در پی افزایش حملات به تاسیسات و مواضع آمریکا صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز با انتشار گزارشی از بغداد ضمن پوشش خبری سفر کاظمی به واشنگتن به افزایش حملات موشکی به مواضع آمریکا و همچنین نهادهای دولتی عراق اشاره کرده است.

بر اساس این گزارش از ماه اکتبر تا پایان ماه ژوئیه نیروهای شبه نظامی در عراق ۳۹ موشک به مواضع و اهداف آمریکا در عراق پرتاب کرده‌اند.

پس از تایید خبر دیدار ترامپ و کاظمی، بر شمار حملات افزوده شده است. به عنوان نمونه، در فاصله زمانی ۴ اوت تا ۱۶ اوت، مواضع نظامی عراق با استفاده از ۱۳ بمب و موشک مورد حمله قرار گرفته است.

در حالیکه نیروهای شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران مدعی هستند که نقشی در این حملات نداشته‌اند، اما گفته می‌شود که نیروهای کتائب حزب‌الله و دیگر نیروهای شیعی مورد حمایت ایران با نام‌های دیگر اقدام به چنین حملاتی می‌کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.