رسانه خبری پیامِ ایرانی

چند راکت به مناطقی از کابل شلیک شد


Share

یک روز پس از آن‌که دولت افغانستان آزادی زندانیان طالب را متوقف کرد، همزمان با مراسم روز استقلال افغانستان چند حمله راکتی به کابل صورت گرفت. مقام‌های افغان می‌گویند حمله‌ها به نقاط مختلف پایتخت صورت گرفته، رسانه‌های خارجی می‌گویند حمله به نزدیکی منطقه دیپلماتیک بغداد انجام شده است.

حمله راکتی به کابل ـ عکس از شبکه‌های اجتماعی

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که صبح سه‌شنبه ۲۸ مرداد / ۱۸ اوت حدود ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه چندین راکت به چند منطقه کابل شلیک شد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت این راکت‌ها از دو دستگاه خودرو در مناطق شمال و شرق کابل شلیک شده‌اند.

به‌گفته آرین، بیشتر این راکت‌ها به خانه‌های مسکونی اصابت کرده‌اند که در جریان آن ۱۰ نفر از جمله چهار کودک و یک زن زخمی شده‌اند. دو فرد مشکوک نیز در پیوند به شلیک راکت‌ها در منطقه هفدهم امنیتی شهر کابل بازداشت شده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان می‌گوید موضوع تحت بررسی نهادهای امنیتی قرار دارد.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی از جمله طالبان مسئولیت این حمله‌های راکتی را به‌عهده نگرفته ‌‎است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده است که راکت‌ها به نزدیکی منطقه دیپلماتیک کابل که تحت تدابیر امنیتی قرار دارد اصابت کرده‌ و این منطقه را لرزانده‌اند و سفارتخانه‌های خارجی به حالت تعطیل در آمده‌اند.

منابع آگاه به رویترز گفتند پس از انفجارها منطقه دیپلماتیک به سرعت تحت محاصره قرار گرفت و کارکنان سفارتخانه‌ها به اتاق‌های امن منتقل شدند.

شاهدان عینی نیز به رویترز گفته‌اند دست‌کم چهار راکت شلیک شد و دودی بر آسمان این منطقه کابل هویدا شد و سپس آژیر خطر به صدا در آمد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است از حمله راکتی به کابل خبر ندارد.

این حملات در حالی انجام شد که مراسم سالروز استقلال افغانستان با حضور محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور و شماری از مقام‌های بلندپایه دولتی در وزارت دفاع در حال برگزاری بود.

روز گذشته (دوشنبه) در جریان آزادی زندانیان طالب، ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد تا زمانی که طالبان به عهد خود عمل نکنند و نیروهای امنیتی اسیر را بر اساس توافق دوحه آزاد نکنند، روند آزادی ۳۲۰ تن از زندانیان طالب را که هنوز در زندان به‌سر می‌برند، متوقف می‌کند.

پیش از این لویه جرگه صلح یکشنبه ۱۹ مرداد در بیانیه‌ای با آزادی ۴۰۰ زندانی مورد نظر طالبان موافقت کرده و از طالبان خواسته بود که در ازای آزادی زندانیان طالب باید آتش‌بس را بپذیرند و «مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان» را «بدون هیچ‌گونه بهانه‌ای» فوراً آغاز کنند.

شب گذشته نیز در ولایت قندوز افراد گروه طالبان به دو پاسگاه‌ پلیس حمله کردند که به‌گفته مقام‌های محلی در جریان این درگیری، چهار  طالب کشته و دو نفر دیگر از آن‌ها و دو سرباز زخمی شدند.

گروه طالبان تا کنون در باره این حمله نیز مسئولیتی به‌عهده نگرفته است. ولایت قندوز در شمال ‌شرق افغانستان از ولایت‌های ناامن این کشور است که طالبان در آن فعالیت‌های گسترده‌ای دارند.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.