رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در افغانستان؛ غنی: کمبود اقلام ضروری نداریم، سراسیمه نشوید


غنیحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آقای غنی از مردم خواسته شایعات در مورد کمبود مواد خوراکی را باور نکنند و سراسیمه نشوند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدئویی از مردم خواست که نگران کمبود مواد اولیه/اقلام ضروری نباشند و سراسیمه نشوند.

به دنبال شیوع ویروس کرونا و شایعات بسته شدن تمام مرزها، گران شدن قیمت مواد خوراکی، مخصوصا آرد در بازارهای شهرهای بزرگ افزایش یافت. در شهر کابل، روز گذشته قیمت یک کیسه پنجاه کیلویی آرد از ۱۵۰۰ (حدود بیست دلار) به ۲۵۰۰ افغانی (حدود ۳۳ دلار) رسید.

آقای غنی امروز (سه شنبه ۲۷ حوت/اسفند) در یک پیام ویدئویی خطاب به مردم گفت:”لطفا به شایعات باور نکنید. این شایعات از جانب محتکرین و شماری از جلابان بخاطر منفعت جویی غیرمشروع پخش می‌گردد.”

او همچنین گفت دولت ۲۴ هزار تن گندم را از ذخایر استراتژیک دولتی به نیازمندان توزیع خواهد کرد که فرمانش امروز صادر شده است.

رئیس‌جمهوری از اجازه ورود به یک هزار واگن روغن که به دلیل مشکلات قانونی در مرزهای شمالی این کشور متوقف شده بود و باز نگهداشتن ۲۴ ساعته گمرکات مهم به عنوان اقدامات دیگر برای کاهش قیمت‌ها یاد کرد.

رئیس جمهوری افزود که هزاران واگن مواد خوراکه از راه حیرتان، شیرخان بندر و تورغندی در حال وارد شدن به کشور است و در کمتر از پانزده روز دیگر ۷۵ هزار تن گندم از هند نیز وارد خواهد شد.

او همچنین گفت که وزارت‎های مالیه/دارایی و امور خارجه برای تمام تاجران مواد خوراکی تسهیلات خریداری‌های اضطراری و عاجل را فراهم خواهند کرد.

آقای غنی از وارد کردن داروهای کافی به کشور نیز اطمینان داد.

Image caption

روز گذشته قیمت مواد خوراکی در بازارهای شهر کابل افزایش چشمگیر داشت

روز گذشته نیز ساعاتی بعد از افزایش قیمت‌ها در بازار، وزارت داخله /کشور افغانستان و شهرداری‌ها وارد عمل شده و شماری از مغازه‌هایی که اقدام به گران فروشی کرده بودند، بستند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید گران‌فروشی و احتکار خلاف قانون است و وزارت داخله از نیروهای پلیس خواسته که با متخلفین برخورد جدی صورت بگیرد.

او از مردم می‌خواهد در صورت دیدن تخلفات با شماره ۱۱۹ پلیس تماس گرفته و شکایت‌شان را درج کنند.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان نیز روز گذشته اعلام کرد که واردات مواد خوراکی به شکل عادی آن جریان دارد و آنها تصمیم به افزایش میزان واردات گرفته‌اند تا از افزایش قیمت‌ها جلوگیری شود.

تاکنون در افغانستان ۲۲ مورد مثبت بیماری کرونا در ولایات هرات، سمنگان، لوگر، بادغیس، کاپیسا، بلخ و دایکندی ثبت شده است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

تاکنون ۲۲ بیمار کرونا در افغانستان شناسایی شدند

پس از شیوع بیماری کرونا در این کشور، آقای غنی خواستار بسیج ملی برای جلوگیری از شیوع این ویروس شد.

دولت افغانستان برای اخذ تدابیر ویژه برای جلوگیری از شیوع این بیماری ۲۵ میلیون دلار را اختصاص داده است.

آقای غنی گفته است که اگر شیوع ویروس کرونا در افغانستان سرعت یابد، حکومت بودجه ملی را برای مقابله با این پدیده تعدیل و دوباره برای تصویب به مجلس نمایندگان خواهد فرستاد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.