رسانه خبری پیامِ ایرانی

زنگنه: کشتی و محموله بنزین توقیف شده متعلق به ونزوئلاست


زنگنه

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، کشتی و محموله‌های نفتی که اخیرا آمریکا توقیف کرده را متعلق به ونزوئلا دانست. آقای زنگنه امروز سه‌شنبه (۲۸ مرداد) در حاشیه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به خبرنگاران گفته است:”نه کشتی و نه محموله‌ها متعلق به ایران نیست، بلکه این محموله‌ها شامل بنزین فروخته‌شده ایران به ونزوئلا بوده است.”

به گفته وزیر نفت ایران این محموله‌ها شامل بنزین ایران بوده که به‌صورت فوب به ونزوئلا فروخته شده بود “لذا آمریکا نه اموال جمهوری اسلامی ایران، بلکه اموال ونزوئلا را توقیف کرده است.”

ایران می‌گوید پول محموله‌های نفتی فروخته شده تسویه شده است.

وزیر نفت ایران دیروز هم گفته بود: “صادرات بنزین به ونزوئلا یک کار تجاری است آن را به رزم سیاسی تبدیل نکنید؛محموله‌های اخیر به‌صورت فوب به ونزوئلا فروخته و تحویل شده بود و پول آن تسویه شده است.”

تحویل کالا در عرشه یا فوب ( Free On Board ( روشی برای انتقال کالا در تجارت بین‌المللی است که قیمت تا لحظه تحویل روی عرشه کشتی است؛ در این روش معامله، فروشنده هزینه‌ کالا را تا محل حمل اصلی متقبل می‌شود و هزینه‌های متعاقب آن نظیر کرایه حمل، بیمه و تعرفه‌های وارداتی بر عهده خریدار است.

توضیح تصویر،

منابع آمریکایی می‌گویند ونزوئلا بهای سوخت دریافتی از ایران را با طلا می‌پردازد

توقیف این محموله نفتی هفته پیش رسانه‌ای شد؛ زمانی که روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش کرد که آمریکا چهار نفتکش ایران به مقصد ونزوئلا را توقیف کرده است.

دولت آمریکا می‌گوید با اینکه مالکیت کشتی متعلق به افراد ایرانی نیست، “یک تاجر ایرانی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پشت این ماجراست.”

گفته شده این فرد با تشکیل شرکت‌های صوری قصد داشته رد گم کند.

حجت سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا، این خبر را “جنگ روانی آمریکا” توصیف کرده بود؛ او گفته بود: “نه کشتی‌ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آنها ارتباطی به ایران دارد.”

ایران در ماههای اخیر پنج نفتکش حامل بنزین به ونزوئلا ارسال کرده بود؛ هدف از این اقدام کمک به بحران کمبود بنزین در این کشور اعلام شد.

ونزوئلا هم مانند ایران تحت تحریمهای آمریکا قرار دارد و آمریکا ارسال بنزین از ایران به این کشور را “نقض تحریم های بین‌المللی” می‌داند.

ونزوئلا با اینکه ذخایر بزرگ نفت دارد اما تولید این کالا به دلیل نوسازی ضعیف بسیار کمتر از ظرفیت کامل است.

منابع آمریکایی می‌گویند ونزوئلا بهای سوخت دریافتی از ایران را با طلا می‌پردازد.

بلومبرگ حدود چهار ماه پیش به نقل از “منابع آگاه” گزارش داده بود که دولت ونزوئلا در ماه آوریل ۹ تن طلا را در ازای خدمات ایران برای بازسازی پالایشگاه های این کشور با هواپیما به ایران ارسال کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.