رسانه خبری پیامِ ایرانی

۶۵۰ واحد مسکونی به نام یک فرد حقیقی ثبت شده است


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

معاون وزیر راه ایران اعلام کرد که یک فرد حقیقی حدود ۶۵۰ واحد مسکونی و یک فرد حقوقی هم بیش از ۲۳۸۰۰ واحد مسکونی به نام خود در این سامانه ثبت کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزای ایلنا، سه‌شنبه ۱۸ اوت ۲۰۲۰ محمود محمودزاده گفت: «بیش از ۱۳۴۰۰ واحد مسکونی را شناسایی کرده‌ایم و حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از این واحدها خالی از سکنه بوده است».

محمودزاده اولویت این شناسایی‌ها را در شهر تهران به عنوان کلانشهر دانست و افزود: «از این تعداد ۹۳۰۰۰۰۰ مالک حقیقی و حقوقی هستند و حدود ۲۷۰۰۰۰۰ خانوار بیش از یک واحد مسکونی دارد».

به گفته او ۹۱ میلیون کد ملی وجود دارد که مالکیت به نام آنها است که در مقایسه با تعداد و مردم در کشور بسیار تفاوت دارد .

معاون وزیر راه ایران ۷۲۷۰۰ واحد مسکونی را متعلق به افراد زیر ۱۸ سال دانست و اظهار کرد: «یک فرد حقیقی حدود ۶۵۰ واحد مسکونی و یک فرد حقوقی هم بیش از ۲۳۸۰۰ واحد مسکونی به نام خود در این سامانه ثبت کرده است».

محمودزاده از ارسال پیامک به تعداد ۱۵۰۰۰۰۰ واحد مسکونی ظرف ۱۰ روز خبر داد تا مشخص شود که کدام واحدهای مسکونی خالی هستند و کدامیک اجاره داده شده یا به فروش رفته‌اند تا لیست خانه‌های خالی به اداره امور مالیاتی فرستاده شوند.

گفتنی است، نمایندگان مجلس ایران، ۱۵ اوت سازوکار اخذ مالیات از خانه‌های خالی را تعیین کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس این مصوبه، مالکان واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از چهار ماه به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت‌های تبصره این قانون، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره می‌شوند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، ۱۳ اوت در صفحه شخصی خود در توئیتر از ارجاع طرح مالیات بر خانه‌های خالی به مجلس خبر داد.

او گفت: «ضمن تقدیر از انگیزه و زحمات نمایندگان محترم در تصویب مصوبات مربوط به معیشت مردم، طرح دو فوریتی اصلاح ماده قانون مالیات‌های مستقیم مورد بررسی قرار گرفت که به دلیل وجود چند ابهام و برای تضمین بهتر حقوق مردم مقرر شد، پس از رفع ابهامات از این طرح توسط مجلس، نظر نهایی اعلام می‌گردد».

از سوی دیگر احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مجلس ایران در واکنش به ایرادات شورای نگهبان گفت که این ایرادات «اساسی» نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، ۱۷ اوت ۲۰۲۰ او در این باره اظهار کرد که شورای نگهبان بیشتر نقاط ابهام را مطرح کرده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در جلسه بعدی کمیسیون اقتصادی این موضوعات را با حضور نماینده شورای نگهبان رفع ابهام خواهیم کرد، افزود: «قطعا تلاش خواهیم کرد تا آنچه که شورای نگهبان مدنظر دارد، تامین شود تا این طرح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال نکنیم».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.