رسانه خبری پیامِ ایرانی

پمپئو روز پنج‌شنبه شکایت از ایران را به شورای امنیت می‌بردوزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد شکایتی مبنی بر «نقض توافق هسته‌ای» توسط ایران را به ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد داد.

به گزارش رویترز، مایک پمپئو قرار است روز پنج‌شنبه به نیویورک سفر کند و در مقر سازمان ملل با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و همچنین نماینده اندونزی در شورای امنیت که ریاست دوره‌ای این شورا را بر عهده دارد، دیدار می‌کند.

این اقدام دولت آمریکا در پی عدم تصویب قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تهران در شورای امنیت صورت می‌گیرد و هدف آن بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، از دو رای آری، یکی از سوی ایالات متحده و دیگری از جمهوری دومینیکن، ۱۱ رای ممتنع و دو رای نه از سوی چین و روسیه برخوردار شد و در نتیجه بدون استفاده از وتوی کشورهای حامی جمهوری اسلامی، به تصویب نرسید.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز ۲۵ مرداد با اشاره به عدم تصویب این قطعنامه، از اقدام سریع این کشور برای فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن همه تحریم‌ها خبر داده بود.

مقام‌های دولت ایران می‌گویند این اقدام دولت آمریکا «غیرقانونی» و «غیرقابل قبول» است.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در روزهای گذشته به دفعات تاکید کرده است که آمریکا عضو برجام نیست و نمی‌تواند از این مکانیسم استفاده کند.

با این حال مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل می‌توانند چنین اقدامی را انجام دهند.

روسیه، چین و اتحادیه اروپا تصمیم آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را رد کرده و گفته‌اند از آنجا که واشینگتن از برجام خارج شده است دیگر نمی‌تواند به این سازوکار متوسل شود.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران ۲۷ مهر امسال پایان می‌یابد. دولت آمریکا تاکید کرده اجازه نمی‌دهد که تهران قادر به خرید و فروش و تجارت سلاح شود، و بتواند جنگ‌افزارهای پیشرفته به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایتش در خاورمیانه ارسال کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.