رسانه خبری پیامِ ایرانی

پومپئو در تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های ایران به شورای امنیت می‌رود


مایک پومپئو

بنابه گزارش ها مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا احتمالا روز پنجشنبه به سازمان ملل خواهد رفت تا برای بازگرداندن کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران تلاش کند.

دیپلمات ها و یک مقام سازمان ملل به خبرگزاری رویترز گفته اند که او همچنین با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار خواهد کرد.

آقای پومپئو به منظور فعال کردن مکانیز موسوم به ماشه شکایتی را دایر بر سرپیچی ایران از توافق هسته ای، برجام، تسلیم ۱۵ عضو شورای امنیت خواهد کرد.

در پی خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ایران چند تعهد از جمله در زمینه حجم اورانیوم غنی شده را زیر پا گذاشته است.

دیپلمات ها می گویند که بازگرداندن تحریم های سازمان ملل براساس مکانیزم ماشه دشوار و پرهرج و مرج خواهد بود چون روسیه، چین و سایر کشورها قانونی بودن اقدام آمریکا را زیر سوال می برند.

آمریکا روز جمعه در تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ناکام ماند. این تحریم ها قرار است براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در ارتباط با برجام در سال ۲۰۱۵ تصویب شد در ماه اکتبر منقضی شود.

زمانی که آمریکا شکایت خود را در مورد “تخلف” ایران تسلیم شورای امنیت کرد، این نهاد ۳۰ روز وقت خواهد داشت قطعنامه ای را برای تمدید تحریم ها تصویب کند یا در غیر این صورت تحریم ها خود به خود بازخواهد گشت که به مکانیز ماشه معروف است.

پس از ناکامی هفته پیش آمریکا در تصویب پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، دونالد ترامپ گفت تلاش خواهد کرد تا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

رئیس جمهور آمریکا روز شنبه گفت “ما از مکانیسم ماشه” برای بازگرداندن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد و وعده داد که “شما هفته آینده آن را خواهید دید”.

این در حالی است که با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی، کارشناسان معتقدند آمریکا امکان استفاده از مکانیسم ماشه را بعنوان یکی از طرف‌های توافقنامه، که اجرای آن را لغو کرده، ندارد.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید و وسیعی را در راستای سیاست “فشار حداکثری” به اجرا گذاشت.

ایران یک سال بعد از خروج آمریکا، تعهدهای برجامی خود را در پنج مرحله کنار گذاشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل که از سال ۱۳۸۶ علیه ایران اعمال شده است، ۲۷ مهرماه پس از ۱۳ سال به پایان می‌رسد. پایان این تحریم ایران را قادر به خرید تسلیحات و جنگ افزار و صادرات رسمی سلاح به دیگر کشورها می‌کند.

آمریکا بیش از یک سال است در صدد تمدید این تحریم هاست و می‌گوید لغو تحریم تسلیحاتی ایران باعث افزایش درگیری در خاورمیانه می‌شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.