رسانه خبری پیامِ ایرانی

نتانیاهو از تاکید سودان بر صلح با اسرائیل استقبال کرد  


منبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

حیدر بدوی صالح سخنگوی وزارت امور خارجه سودان، اعلام کرد که کشورش چشم به راه توافق صلح با اسرائیل براساس برابری و منافع خارطوم «بدون قربانی کردن ارزش‌ها و اصول ثبات» است در همین حال این رویکرد با استقبال بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روبه‌رو شد.

این سخنگو ضمن اعلام اینکه «دلیلی برای ادامه خصومت بین سودان و اسرائیل وجود ندارد»، یادآور شد «ما وجود تماس‌ها بین دو کشور را انکار نمی‌کنیم».

صادق اظهار داشت که سودان و اسرائیل از مزایا و ثمرات برقراری توافق صلح، بهره خواهند برد.

سخنگوی وزارت خارجه سودان همچنین اظهار داشت که وزارت امور خارجه کشورش مشتاقانه چشم‌به‌راه اداره تماس‌ها با طرف اسرائیلی به منظور امضای توافقنامه صلح است.

قدردانی از موضع امارات

این دیپلمات سودانی ضمن ستایش از اقدام امارات برای امضای پیمان صلح با اسرائیل آن را اقدامی «جسورانه و شجاعانه» توصیف کرد که مسیر صحیح را برای بقیه کشورهای عربی ترسیم می‌کند».

این درحالی است که نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ به اظهارات سودان مبنی بر دستیابی به پیمان صلح با اسرائیل گفت: «اسرائیل، سودان و کل منطقه از پیمان صلح سود خواهند بدر و قادر خواهند شد تا آینده‌ای بهتر برای ملل منطقه ترسیم کنند. ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا این دیدگاه به واقعیت تبدیل شود».

کشورهای بیشتری پس از امارات با اسرائیل صلح خواهند کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال اعلام توافق بین امارات متحده عربی و اسرائیل بر سر برقراری صلح میان دو کشور، الی کوهن وزیر اطلاعات اسرائیل روز یکشنبه گذشته عنوان کرد که در پی توافق اخیر اسرائیل با امارات، کشورهای بیشتری در منطقه و همچنین کشورهای اسلامی در آفریقا، روابط با اسرائیل را عادی خواهند کرد.

او به رادیوی ارتش اسرائیل گفت، بحرین و عمان «قطعاً» در این دستور کار هستند و در میان کشورهای آفریقایی، اول از همه سودان قرار دارد.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۳ اوت از «توافق تاریخی» میان امارات و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط دوجانبه خبر داد.

گفتنی است که بحرین و عمان که وزیر اطلاعات اسرائیل عادی‌سازی رابطه کشورش با آنها را «قطعی» دانسته‌است، در بیانیه‌های رسمی از تصمیم امارات در برقراری رابطه با اسرائیل حمایت کرده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.