رسانه خبری پیامِ ایرانی

۲۰۰ نفر مسموم و ۱۹ نفر قربانی شدندمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اعلام کرد که از ابتدای اسفندماه، ۲۰۰ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از استفاده خوراکی از الکل، مسموم شدند که ۱۹ نفر از آنها جان باختند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تاکنون در چندین استان ایران، عده‌ای با مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت و تعداد نسبتا زیادی نیز فوت کردند.

اگرچه اولین گزارش از این نوع در اهواز منتشر شد، اما در نبود نظارت بر تهیه و توزیع الکل تقلبی، به تعداد مسموم‌شدگان اضافه شد و همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، محمدرضا رضایی‌بنا، با اعلام خبر مسمومیت ۲۰۰ نفر در اردبیل و جان باختن ۱۹ نفر از آنها، از بستری شدن ۵۲ نفر در بخش‌های مختلف به ویژه بخش دیالیز خبر داد.

به گفته وی، تعدادی از این افراد نیز نابینا و یا دچار ضایعه مغزی شدند و هنوز مراجعه افراد به این دلیل به مراکز درمانی استان اردبیل ادامه دارد و ۱۳ مورد جدید مسمومیت الکلی مربوط به ۲۴ ساعت گذشته بوده است.

رضایی‌بنا، پیشگیری از ابتلا به کرونا را دلیل مصرف الکل توسط مسموم‌شدگان اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، بررسی پلیس اطلاعات و امنیت نشان می‌دهد که عده‌ای سودجو با استفاده از وایتکس و مواد شوینده، رنگ زرد الکل‌صنعتی را به رنگ سفید تبدیل کرده و به عنوان الکل‌طبی و فرآورده دارویی فروخته‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل «مصرف و آشامیدن هر گونه مشروبات الکلی، چه طبی چه صنعتی و سایر فرآورده‌های مشابه» را برای کنترل، پیشگیری و کاهش بیماری کرونا بی‌تاثیر عنوان کرد.

گفتنی است، در چند روز گذشته تنها در اهواز و شهرهای اطراف آن، بیش از ۶۰۰ نفر به خاطر نوشیدن الکل متانول مسموم شدند.

خبرگزاری ایسنا ۲۵ اسفند، به نقل از علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، گزارش داد طی ۲۴ ساعت هشت نفر به خاطر مسمومیت ناشی از نوشیدن مشروب تقلبی به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کردند و دو نفر آنها جان باختند.

به گفته احسان‌پور با احتساب دو مورد جدید، تعداد قربانیان اخیر مشروب الکلی تقلبی در استان خوزستان به ۵۱ نفر و مجموع مسموم‌شدگان به ۶۰۲ نفر رسیده بود.

همچنین در فارس نیز تعداد زیادی مسموم شدند. حسن همتی، مدیر روابط عمومی اورژانس فارس، به خبرگزاری تسنیم گفت در چند روز گذشته تا بامداد یک‌شنبه ۲۵ اسفند، ۲۶۴ مورد مسمومیت الکلی در استان شناسایی شده که نزدیک به ۲۰۰ مورد آن در شهر شیراز بوده است. بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، تعداد فوتی‌های این عارضه ۳۱ نفر بود.

بیمارستان لقمان تهران نیز ۲۰ اسفند از ثبت روزانه پنج مسمومیت ناشی از مصرف الکل غیرخوراکی در پی شیوع کرونا خبر داد. برآورد می‌شود در حدود سه هفته از شروع گسترش ویروس کرونا در ایران بیش از ۱۰۰ نفر بر اثر مسمومیت الکلی کشته شده‌اند.

در دیگر استان‌های ایران نیز گزارش‌هایی از مرگ بر اثر مسمومیت الکلی منتشر شده است. تعداد این افراد در استان کردستان ۶ نفر، در بندرعباس یک نفر، در کرمانشاه یک نفر، در مازندران ۱۲ نفر، در همدان ۴ نفر، در مرکزی ۲ نفر، در البرز ، ۷ نفر و در آذربایجان شرقی ۱۲ نفر بوده است.

این در حالی است که تولید، خرید و فروش و توزیع الکل خوراکی در ایران ممنوع است و جرم به شمار می‌آید.

منبع خبر

1 نظر
  1. hhjykasqod می گوید

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.