رسانه خبری پیامِ ایرانی

رئیس جمهور مالی استعفا کرد: نمی‌خواهم خونریزی شود | جهان | DWابراهیم بوبکر کیتا، رئیس جمهور مالی، که در پی شورش نظامیان دستگیر شده بود، استعفای خود را اعلام کرد. او شامگاه سه‌شنبه (۱۹ اوت) در سخنرانی کوتاهی در تلویزیون دولتی گفت: «مایل نیستم به خاطر ماندن در قدرت خونی ریخته شود». 

او به همراه کناره‌گیری خود، انحلال دولت و پارلمان را نیز اعلام کرد.

رئیس جمهور، در مقر خود در باماکو، پایتخت، توسط ارتشیانی که در پایگاه نظامی شورش کرده بودند، دستگیر شد. او به فساد و ناتوانی در مقابله با اسلام‌گرایان افراطی متهم شده است.

به گفته خبرنگاران رادیو بین‌المللی فرانسه ارتشیان شورشی سلاح‌های زرادخانه ارتش را تقسیم کرده و با خودروهای انباشته از افراد مسلح به مرکز پایتخت پیش رفته‌اند.

از بامداد سه‌شنبه عده زیادی از معترضان در میدان استقلال گرد آمده و علیه حکومت کیتا شعار می‌دادند. آنها با شنیدن اخبار کودتای نظامی با شور و هیجان ابراز خوشحالی کردند. 

در آخرین تحولات مالی، بامداد چهارشنبه نظامیان شورشی خواهان انتقال قدرت و انتخابات سراسری در آینده نزدیک شدند. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

انتقاد از شورشیان

سازمان کشورهای آفریقای غربی شورش ارتشیان و هر نوع اقدام خودسرانه مغایر با قانون اساسی کشور را به شدت محکوم کرد و خواهان بازگشت نظم و امنیت به مالی شد. این سازمان از نظامیان خواست که بی‌درنگ خیابان‌ها را ترک کنند و به پادگان‌های خود برگردند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز تلاش برای سرنگونی دولت مالی را محکوم کرد.

خبرگزاری رویترز با استناد به منبعی در کاخ الیزه گزارش داد که رئیس جمهور در تماس تلفنی با سران ساحل عاج، سنگال و نیجر با آنها درباره وضعیت مالی گفت‌وگو کرده و خواهان راه حلی فوری برای بحران سیاسی این کشور شده است. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مالی اکنون چندین ماه است که در بحران سیاسی عمیقی فرو رفته است. یکی از بزرگترین نگرانی‌های مردم، علاوه بر فقر و محرومیت شدید، وضعیت وخیم امنیتی است.

شبه‌نظامیان اسلامگرا عملا بر بخش‌های بزرگی از کشور مسلط هستند. نیروهای مخالف دولت از چند هفته پیش مردم را به اعتراضات همگانی دعوت می‌کنند. کیتا که با تکروی حکومت می‌کند، دستور به دستگیری سران مخالفان داده است.   

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.