رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران


خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفته و زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در پی شلیک مستقیم نیرهای سپاه پاسداران به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی چالدران، یک کولبر به شدت زخمی و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شد.

در این گزارش هویت این کولبر “تورج محمدپور میلان” فرزند عمر اهل چالدران عنوان شده است.

گفته می‌شود این کولبران، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق مورد هدف قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.