رسانه خبری پیامِ ایرانی

″عفو رسمی″ سوزان آنتونی، از پیشگامان حق رای زنان توسط ترامپ | جهان | DWدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا فرمان “عفو رسمی” سوزان برانل آنتونی، از مبارزان حقوق زنان را صادر کرد. این پیشگام حق رای زنان به دلیل شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۱۸۷۲ بازداشت شد. 

 ترامپ که پیش‌تر، در جریان جشن صدمین سالگرد حق رای برای زنان در ایالات متحده در کاخ سفید این خبر را اعلام کرده بود، در جریان صدور فرمان عفو گفت: «من همین الان این سند را امضا کردم.» 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

محاکمه سوزان آنتونی در سال ۱۸۷۳ باعث اوج گرفتن جنبش زنان و مبارزات آنان در راه احقاق حقوق مدنی خود در ایالات متحده شد. جریان دادگاه این زن مبارز نیز  بسیار مورد توجه قرار گرفت. آنتونی در این دادگاه به پرداخت صد دلار جریمه نقدی به دلیل “شرکت غیرقانونی در انتخابات” محکوم شد. او در دادگاه از حق رای برای زنان دفاع کرد و گفت که چنین جریمه‌ای را هرگز پرداخت نخواهد کرد. حکم این دادگاه موجی از اعتراضات را به همراه داشت. 

سرانجام حق رای زنان صد سال پیش در چنین روزی، در ۱۹ اوت ۱۹۲۰، به عنوان اصلاحیه در قانون اساسی آمریکا به ثبت رسید. 

سوزان آنتونی خود نتوانست شاهد چنین روزی باشد. این پیشگام حقوق زنان ۱۴ سال پیش آن، در سال ۱۹۰۶ در سن ۸۶ سالگی درگذشت.  

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترامپ دیروز، سه‌شنبه، تاکید کرد که سوزان آنتونی “هرگز مورد عفو قرار نگرفته است “و پرسید “آیا این را می‌دانستید؟” 

ترامپ پیش از آن اعلام کرده بود که “شخص بسیار مهمی” را عفو می‌کند، اما بلافاصله توضیح داده بود که این موضوع به پرونده NSA و ادوارد اسنودن و یا مشاور پیشین امنیتی او، مایکل فلین مربوط نمی‌شود. 

ترامپ برای انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر به رای زنان نیاز دارد و بسیاری صدور این فرمان نمادین عفو برای سوزان آنتونی را اقدامی صرفا تبلیغاتی و در این راستا ارزیابی کرده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.