رسانه خبری پیامِ ایرانی

دولت اردوغان اکثر شهرداری‌های کُرد را مصادره کرده است


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

حزب دموکراتیک خلق‌ها اپوزیسیون دولت رجب طیب اردوغان در تازه‌ترین اظهارات خود عنوان کرده که بیشتر شهرداری‌هایی را که این حزب در انتخابات سراسری ۳۱ مارس به دست آورده بود توسط حزب حاکم مصادره شده است.

جارو بایلان معاون دبیرکل حزب HDP اعلام کرد: «دولت بر ۸۱% شهردارهایی که حزب در انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹ به دست آورده بود از طریق گماردن حاکمان و سرپرستان جایگزین شهرداران انتخابی، تسلط پیدا کرده است».
بایلان خاطرنشان کرد «دولت حاکم از مجموع ۶۳ شهرداری بر ۵۱ شهرداری که حزب در آنها پیروز شده بود، تسلط پیدا کرده و تنها ۱۲ شهرداری در کنترل این حزب باقی مانده است، و وعلی‌رغم فشارها و تدابیر کودتاگرانه، این حزب همچنان در حال خدمت‌رسانی به شهروندان است».

جارو بایلان معاون دبیرکل حزب HDPجارو بایلان معاون دبیرکل حزب HDP

او ضمن انتقاد از سکوت دیگر احزاب اپوزیسیون در مقابل کودتا در شهرداری‌های تحت کنترل HDP توسط حزب حاکم گفت: «اردوغان سیاست سال گذشته که همان سیاست کودتا در شهرداری‌های دیاربکر، ماردین و وان بود را در پیش گرفته است. ما خواهان بازگشت کنترل تمامی شهرداری‌ها به این حزب هستیم.

در همین رابطه «هدیه کاراسلان» سخنگوی شورای مقامات محلی حزب دموکراتیک خلق‌ها ضمن اشاره به پیشنهاد حزب حاکم به مسئولان و کادرهای HDP که یا حزب را ترک کرده و به احزاب دیگر بروید و یا این که به عنوان فرد مستقل باقی بمانید، گفت: با انتصاب سرپرستان حکومتی به جای شهرداران منتخب مردم عملا شاهد کوبیدن آخرین میخ بر تابوت دمکراسی خواهیم بود.

در پایان جلسه شورای حزب دمکراتیک‌ خلق‌ها این حزب خاطرنشان کرد که «آماده است تا برای دستیابی به راه حلی برای مشکل کُرد، هر کاری را انجام دهد.»

در اظهارات پایانی جلسه شورای HDP عنوان شده که این حزب پیام‌های مختلفی را به دولت و احزاب مخالف ارسال کرده و یادآور شده که مسئله کُرد را نمی توان با وعده و وعید حل کرد و قضیه کُرد تنها با «راه حل دموکراتیک» قابل حل است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.