رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا؛ تحقیقاتی که ممکن است راهگشای درمان مستقیم کرونا از طریق بینی باشد


  • میشیله رابرتز
  • سردبیر بخش بهداشتی وب‌سایت بی‌بی‌سی

توضیح تصویر،

از دست رفتن حس چشایی یا بویایی از علایم ابتلا به کرونا است

محققان اروپایی که درباره تجربیات بیماران مطالعه می‌کنند، می‌گویند از دست رفتن حس بویایی که می تواند با ابتلای به ویروس کرونا همراه باشد مساله ای منحصر به فرد و متفاوت با از دست رفتن حس بویایی در کسی است که دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزای شدید شده است.

به گفته این محققان از دست رفتن حس بویایی در یک بیمار مبتلا به کرونا به صورت شدید و ناگهانی رخ می دهد و معمولاً این گونه بیماران آبریزش بینی ندارند و بینی شان گرفته نمی شود. آنها می توانند به راحتی نفس بکشند.

مساله متفاوت دیگر در این بیماران از دست دادن حس چشایی است.

محققان ژورنال رینولوژی گویند: این طور نیست که حس چشایی این بیماران تا حدودی مختل شده باشد بلکه از دست رفتن این حس در این بیماران به گونه ای شدید است که آنها طعم تلخ یا شیرین را تشخیص نمی دهند.

متخصصان گمان می کنند که این امر به این دلیل است که ویروس کرونا بر سلولهای عصبی که مستقیماً درگیر بو و طعم هستند، تأثیر می گذارد.

علائم اصلی ویروس کروناویروس عبارتند از:

-درجه حرارت بالا

– سرفه تازه و مداوم

-از دست دادن حس بوبایی و چشایی

هرکسی که این علائم را داشته باشد باید خود را قرنطینه کند و برای اینکه بداند آیا این ویروس را دارد باید آزمایش دهد و برای جلوگیری از سرایت احتمالی آن اعضای خانواده نیز باید در قرنطینه قرار گیرند.

تحقیقات در مورد حس بویایی

پروفسور کارل فیل پات محقق برجسته در دانشگاه آنگلیای شرقی، آزمایشات بو و طعم را روی ۳۰ داوطلب انجام داد: ۱۰ نفر مبتلا به کرونا، ۱۰ نفر دچار سرماخوردگی شدید و ۱۰ فرد سالم بدون علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا.

از دست دادن حس بویایی در بیماران مبتلا به کرونا بسیار عمیق‌تر بود. آنها کمتر قادر به شناسایی بوها بودند و به هیچ وجه قادر به تشخیص تفاوت طعم تلخ یا شیرین نبودند.

پروفسور فیل پات، که با موسسه خیریه حس پنجم، برای کمک به افرادی که طعم بویایی و چشایی شان مختل شده کار کرده، می گوید: “به نظر می‌رسد واقعاً ویژگی های منحصر به فردی وجود دارد که ویروس کرونا را از سایر ویروس های تنفسی متمایز می‌کند.

وی گفت: “این بسیار هیجان‌انگیز است زیرا این یافته‌ها به این معنی است که می‌توان از آزمایشات بو و طعم برای تمایز بین بیماران مبتلا به کرونا و افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا استفاده کرد.”

وی گفت: افراد می‌توانند با استفاده از محصولاتی از قبیل قهوه، سیر، پرتقال یا لیمو و شکر، آزمایش بو را در خانه انجام دهند.

او در عین حال تاکید کرد: آزمایشات تشخیصی سواب حلق و بینی هنوز هم برای کسی که فکر کند ممکن است ویروس کرونا داشته باشد، ضروری است.

وی افزود: حس بویایی و چشایی در اکثر افرادی که از بیماری کرونا بهبود می یابند، طی چند هفته باز می گردد.

پروفسور اندرو لین متخصص مشکلات بینی و سینوس در دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده است.

پروفسور اندرو نیل و تیمش نمونه های بافتی از قسمت پشت بینی را بررسی کرده اند تا بدانند که ویروس کرونا چگونه باعث از بین رفتن حس بویایی می شود. آنها یافته هایشان را در ژورنال تنفسی اروپا منتشر کرده اند.

آنها سطح بسیار بالایی از آنزیمی را شناسایی کردند که فقط در آن ناحیه بینی وجود دارد که مربوط به حس بویایی است.

تصور می‌شود این آنزیم که ACE-۲ نامیده می شود “نقطه ورودی” است که به ویروس کرونا اجازه می دهد از آنجا وارد سلول‌های بدن شود و باعث عفونت شود.

بینی یکی از مکان‌هایی است که ویروس کرونا از آنجا وارد بدن می‌شود.

پروفسور لین گفت: “ما اکنون آزمایشات بیشتری را در آزمایشگاه انجام می‌دهیم تا ببینیم ویروس در واقع از این سلول ها برای دسترسی به بدن افراد و ایجاد عفونت در آن استفاده می کند.”

“اگر اینگونه باشد، ما ممکن است بتوانیم با درمان‌های ضد ویروسی که مستقیماً از طریق بینی انجام می شود، با عفونت مقابله کنیم.”

توضیح تصویر،

از دست رفتن حس بویایی در افراد مبتلا به کرونا با از دست رفتن این حس در سرماخوردگی متفاوت استمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.