رسانه خبری پیامِ ایرانی

دموکرات‌ها جو بایدن را رسماً نامزد انتخابات ریاست جمهوری کردند


Share

در دومین شب از گردهمایی ملی حزب دموکرات، کاندیداتوری جو بایدن به طور رسمی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام شد.

جو بایدن از کتابخانه مدرسه‌ای نزدیک خانه‌اش در ولمینگتون ( ایالت دلاور) در این گردهمایی مجازی شرکت داشت.

جو بایدن گفت:« این (نامزدی) برای من و خانواده‌ام یک دنیا ارزش دارد». وی افزود:«روز پنج شنبه شما را خواهم دید»

جو بایدن سخنرانی رسمی پذیرش نامزدی حزب دموکرات را روز پنج شنبه از مرکز واترفرانت در دلاور ایراد خواهد کرد. خانم کملا هریس در همین محل روز چهارشنبه سخنرانی می کند.

مجری و گرداننده گردهمایی در روز دوم تریس الیس راس – هنرپیشه آمریکایی و دختر دایانا راس – بود. وی مراسم را با یادآوری نقش زنان سیاه در حزب دموکرات و جایگاه تاریخی کملا هریس به عنوان یار انتخاباتی جو بایدن آغاز کرد و گفت:

«برای دیر زمانی ، از رهبری زنان سیاه قدردانی نمی‌شد- اما کنون ما ورق را بر میگردانیم، سلام کامَلا.»

در این گردهمایی مجازی دو ساعته شب گذشته ، جیل بایدن همسر جوبایدن در سخنان خود ازهمسرش چهره مردی راسخ و ثابت قدم را به تصویر کشید.

در گردهمایی دیشب ۱۷ نفر سخنرانی کردند و این مراسم به منزله سکویی برای نسل آینده رهبران حزب دیده شد.

دو چهره مهم شب گذشته، دو رییس جمهور سابق آمریکا یعنی بیل کلینتون و جیمی کارتر بودند که از نامزدی بایدن حمایت کردند.

جو بایدن ۷۷ ساله در صورت پیروزی در انتخابات مسن‌ترین رییس جمهوری خواهد بود که وارد کاخ سفید می‌شود.  بایدن یک بار هم در سال۱۹۸۷تلاش کرد تا از سوی  حزب دموکرات برای انتخابات سال ۱۹۸۸ نامزد شود. در آن سال اما جورج بوش پدر از حزب جمهوری خواه مایکل دوکاکیس نامزد دموکرات‌ها را با اختلاف نسبتا زیادی شکست داد ورییس جمهوری شد.

ترکیبی متنوع در یک گردهمایی مجازی

گردهمایی ملی حزب دموکرات که از دوشنبه ۱۷ اوت- ۲۷ مرداد آغاز شد و برای نخستین بار در تاریخ آمریکا به طور عمده به صورت مجازی برگزار می شود، روز پنج‌شنبه  پایان می‌یابد.

در شب نخست این گردهمایی میشل اوباما (بانوی نخست سابق آمریکا و همسر باراک اوباما) و  برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت که دیدگاه‌‌های چپ و سوسیالیستی دارد، سخنرانی کردند. ‌

سخنرانان دوشنبه شب از روی عمد از افرادی با عقاید کاملا متفاوت انتخاب شده بودند. از برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت که در اسپکتروم سیاسی آمریکا چپ به حساب می آید گرفته تا داگ جونز سناتور ایالت آلاباما که از نظر سیاسی در میانه است و جان کسیک فرماندار سابق اوهایو که جمهوری‌خواهی است متعلق به راست میانه.

ترکیب متنوع سخنرانان  گردهمایی در حقیقت نمادی است از طرفداران بایدن، مردی که توانسته برخی از مخالفان جمهوری‌خواه رییس جمهور وقت را نیز در صف حامیان خود بیاورد.  بایدن می‌خواهد که به عنوان نامزد وحدت ملی برای کسب مقام ریاست جمهوری تلاش کند.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا روز سه‌شنبه سوم نوامبر برگزار می‌شود. شهروندان آمریکا که ۱۸ سال تمام داشته باشند واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

سال ۲۰۱۶ از حدود ۲۵۰ میلیون شهروند آمریکایی واجد شرایط  نزدیک به ۱۳۹ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری رای دادند.

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.