رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار پومپئو به چین و روسیه درباره مخالفت با ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایرانوزیر خارجه ایالات متحده به روسیه و چین هشدار داد که درخواست واشینگتن از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای استفاده از مکانیسم ماشه و ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران را نادیده نگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پومپئو روز چهارشنبه ۲۹ مرداد در پاسخ به سئوال مجری شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز که آیا ایالات متحده در واکنش به مخالفت احتمالی چین و روسیه با این درخواست، تحریم‌هایی را علیه این کشورها اعمال خواهد کرد، گفت که «قطعا چنین خواهد بود».

وی اظهار داشت: «ما هم‌اکنون نیز هر کشوری را که از تحریم‌ها تخطی کرده است، مجازات کرده‌ایم… در رابطه با تحریم‌های کنونی ایالات متحده، همه کشورها مسئول هستند. ما همین کار را نیز در رابطه با تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد [علیه ایران] خواهیم کرد.»

ساعتی پیش از این گزارش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرده بود که آقای پومپئو روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد عازم نیویورک می‌شود تا درخواست واشینگتن برای از فعال کردن مکانیسم ماشه را به سازمان ملل تسلیم کند.

آن‌چه به عنوان مکانیسم ماشه شهرت یافته است، ساز و کاری در توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران است که اجرای تعهدات طرفین را تضمین می‌کند. بر این اساس، کشورهایی که در توافق هسته‌ای مشارکت داشته‌اند می‌توانند ادعا کنند که ایران از تعهدات خود عدول کرده و در نهایت طی فرایندی حقوقی تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی را بازگردانند.

اما ایران، اتحادیه اروپا، چین و روسیه می‌گویند از آنجا که آمریکا از برجام خارج شده است، دیگر عضو مشارکت کننده تلقی نمی‌شود و نمی‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که دیپلمات‌ها با توجه به همین امر معتقدند روسیه، چین و دیگر کشورها احتمالا درخواست آمریکا را نادیده می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند که تحریم‌ها علیه ایران از سرگرفته شود.

ایالات متحده هفته گذشته به دنبال ناکامی در تصویب قطعنامه پیشنهادی خود در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تهدید کرده بود که به مکانیسم ماشه متوسل خواهد شد. این قطعنامه تنها دو رای موافق جمهوری دومینیکن و خود ایالات متحده را توانست کسب کند در حالی که یازده عضو شورای امنیت به آن رای ممتنع دادند و دو کشور چین و روسیه نیز رای منفی.

مایک پومپئو با انتقاد از رای ممتنع کشورهای اروپایی گفت که این کار اسباب تاسف بود و اروپایی‌ها با چنین اقدامی امنیت مردم خود را به خطر انداختند.

وی گفت: «آنها دلبسته این توافق هسته‌ای نابخردانه هستند و می‌خواهند که با آن سر کنند.»

رویترز می‌نویسد، هر زمان که ایالات متحده شکایت از ایران را در شورای امنیت سازمان ملل ثبت کند، این نهاد ۳۰ روز فرصت دارد که قطعنامه‌ای را جهت تمدید لغو تحریم‌های ایران تصویب کند و در غیر این صورت تحریم‌ها به شکل خودکار بازمی‌گردد. اما از سویی آمریکا هر قطعنامه‌ای برای تمدید لغو تحریم‌های ایران را وتو می‌کند.

آقای پومپئو روز پنج‌شنبه با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دیدار می‌کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.