رسانه خبری پیامِ ایرانی

بلاتکلیفی مرخصی زندانیان سیاسی و ادامه اعتصاب غذاها در اوین | ایران | DWغلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، گفته است همزمان با مرخصی زندانیان همه جرائم، “بیش از ۵۰ درصد زندانیان امنیتی” هم به مرخصی فرستاده شده‌اند. همزمان نهادهای حقوق بشری اعلام کردند که در میان این افراد، از زندانیان سیاسی معروف و چهره‌های شناخته شده خبری نیست و آنها همچنان در زندان به سر می‌برند.

سخنگوی قوه قضائیه روز سه‌شنبه ۲۷اسفند (۱۷ مارس) در نشست خبری خود که بدون حضور خبرنگاران و به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، استفاده از مرخصی برای همه زندانیان را مطابق با “بخشنامه رئیس قوه قضائیه، درک درست دستگاه قضا از وضعیت موجود و برنامه سنواتی در نوروز” دانست و گفت که تا کنون ۸۵ هزار زندانی از این مرخصی بهره‌مند شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گزارش رسانه‌ها در ایران و به نقل از اسماعیلی، مرخصی زندانیان در همه استان‌ها اجرا شده است و در این میان “بیش از ۵۰ درصد محکومین سیاسی و زندانیان امنیتی” هم به مرخصی رفته‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه توضیحی درباره زمان آزادی موقت یا مرخصی بقیه زندانیان سیاسی و عقیدتی ارائه نکرد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از “فعالان و گروه‌های حقوق بشری” نوشت که “ایران در روزهای گذشته دستکم ده‌ها زندانی سیاسی را آزاد کرده است، اما زندانیان برجسته سیاسی هنوز در زندان هستند”.

با شیوع ویروس کرونا در ایران و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر انتقال این ویروس به زندان‌های کشور، بسیاری از خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی در چند نوبت از مقامات قوه قضائیه خواسته بودند که با آزادی‌ موقت و مرخص کردن این زندانیان، از ابتلای آنها به ویروس کرونا جلوگیری کنند.

براساس آمار وزارت بهداشت تا نیمروز سه‌شنبه ۲۷ اسفند، شمار رسمی‌‌ قربانیان کرونا در ایران تا لحظه تنظیم این گزارش، به ۹۸۸ نفر رسیده است. از ظهر روز دوشنبه تا ‌ظهر امروز (سه‌شنبه ۲۷ اسفند)، ۱۱۷۸ مورد جدید ابتلا به کووید- ۱۹ در ایران شناسایی شده و به این ترتیب کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر رسیده است.

جاوید رحمان، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز هفته گذشته از مسئولان جمهوری اسلامی‌‌ خواسته بود تا در روند مرخصی و آزادی موقت زندانیان تبعیضی صورت نگیرد.

اعتصاب غذا در زندان اوین

نسرین ستوده، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر، دیروز ۲۶ اسفند، با انتشار یک بیانیه و در اعتراض به ممانعت مسئولان از آزادی زندانیان سیاسی، اعتصاب غذا کرد.

خانم ستوده گفت که نگران است با تداوم حبس زندانیان سیاسی و “عمیق و گسترده‌تر” شدن ویروس کرونا، “طوفان این ویروس کشنده، زندانیان سیاسی و یا خانواده‌های آنان را از بین ببرد”.

رضوانه احمدخانبیگی، فعال مدنی زندانی در بند زنان زندان اوین هم دیروز در اعتراض به موافقت نکردن مسئولان با مرخصی او، دست به اعتصاب غذا زده است.

زندانیان سیاسی معترض در سالن‌های مختلف اندرزگاه ۴ زندان اوین هم از یکشنبه ۲۵ اسفند، از دریافت “جیره غذایی دولتی” خودداری کرده‌اند.

این زندانیان دلیل این اقدام اعتراضی خود را مخالفت مسئولان مربوطه با اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی پس از شیوع ویروس کرونا در کشور عنوان کرده‌ و گفته‌اند “تا زمان تعیین قرار وثیقه و اعزام به مرخصی” از دریافت جیره غذای دولتی خودداری کرده و به این اقدام اعتراضی خود ادامه خواهند داد.

جابجایی ۵۲ زندانی سیاسی در اوین

همزمان با نشست سخنگوی قوه قضائیه در تهران و اعلام اعطای مرخصی به “بیش از ۵۰ درصد زندانیان سیاسی”، خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش کرد که “طی یک ماه اخیر ۵۲ تن از زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان اوین از اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ به اندرزگاه ۴ سالن ۱ این زندان منتقل شده‌اند”.

به نوشته هرانا، انتقال این زندانیان به سالن ۱ اندرزگاه ۴ برخلاف اصل تفکیک جرائم صورت گرفته و “زندانیان سیاسی و امنیتی در حال حاضر در کنار زندانیان با بدهی مهریه” هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اتهام این زندانیان سیاسی مواردی شامل “ارتباط با دول متخاصم” و “جاسوسی” است.

خبرگزاری هرانا، فهرست اسامی‌۵۲ زندانی سیاسی و امنیتی منتقل شده در زندان اوین را منتشر کرده و یادآور شده که گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد، اعتیاد به مواد مخدر در بند جدید زندانیان سیاسی و امنیتی وجود دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.