رسانه خبری پیامِ ایرانی

اوباما: ترامپ در مقام ریاست‌جمهوری جا نیفتاده و رشد نکرده است | جهان | DW


شامگاه چهارشنبه ۲۹ مرداد (۱۹ اوت) سومین روز همایش انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا در فضای مجازی و از طریق ویدیویی برگزار شد.

اگر چه نقطه اوج سومین روز این گردهمایی معرفی رسمی کامالا هریس به عنوان معاون جو بایدن در صورت پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری بود، اما سخنرانی تند و انتقاد‌آمیز باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

اوباما در نطق خود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و او را متهم کرد که “با مقام خود مانند یک شو تلویزیونی رفتار می‌کند تا به توجهی که تشنه آن است، دست یابد”.

او تصریح کرد که ترامپ “در این مقام جا نیافتاده و رشد نکرده است، چون از توانایی لازم برخوردار نیست”.

اوباما دونالد ترامپ را برای منصب ریاست‌جمهوری آمریکا “عمیقا نامناسب” خواند و در اظهارنظری که از سوی خبرگزاری رویترز “به طور غیرمعمولی تند” ارزیابی شده است، گفت که ترامپ از کاخ سفید جز برای منافع خود و دوستانش برای کمک به هیچ کسی استفاده نکرده است.

اوباما ضمن اشاره بر پیامدهای سنگین این ناتوانی از اهمیت ویژه انتخابات ۳ نوامبر سخن گفت و هشدار داد: «این دولت نشان داده که وقتی نیاز به پیروزی داشته باشد، دموکراسی ما را هم برخواهد چید».

ترامپ در پی انتشار نخستین جزییات مربوط به سخنرانی اوباما واکنش نشان داده و در کاخ سفید گفت که او [ترامپ]، “به خاطر وضعیت وحشتناکی که اوباما برای آمریکاییان به جای گذاشته، انتخاب شد”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

اوباما علیرغم حملات متعدد ترامپ تا کنون کوشیده بود که موضعی خویشتندارانه اتخاذ کرده و از ابراز انتقادات تند علیه او پرهیز کند. روسای جمهوری آمریکا معمولا فردی را که جانشین‌شان شده ا‌ست، مورد انتقادات شدید‌الحن قرار نمی‌هند.

اوباما اما در همایش انتخاباتی دموکرات‌ها راهی دیگر در پیش گرفته و در ارتباط با تغییر رویکرد خود گفت: «ما در زمانی عادی به سر نمی‌بریم. به همین خاطر هم میل دارم در نهایت صراحت درباره اهمیت انتخابات درپیش صحبت کنم، چون مسئله بر سر [حفظ] دموکراسی است».

او تصریح کرد: «من امید داشتم که دونالد ترامپ به خاطر مصالح کشورمان هم که شده، علاقه‌ای به جدی گرفتن این مقام نشان دهد، وزنه و اهمیت این مقام را حس کند و به حرمت دموکراسی که وظیفه حفظ آن به او سپرده شده است، پی ببرد، اما او چنین کاری نکرد.»

اوباما شهروندان آمریکا را فراخواند تا با رأی خود سبب شوند تا “اصول و پایه‌های دموکراسی” پایدار بمانند. به گفته او، دقیقا سرنوشت دموکراسی آمریکا در گرو انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اوباما در نطق خود همچنین به مسئله پاندمی کرونا پرداخت و گفت، در دوران ریاست جمهوری ترامپ نه تنها ۱۷۰ هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند، بلکه میلیون‌ها نفر نیز بیکار شده‌اند.

او جمهوری‌خواهان را مسئول آن دانست که “وجهه آمریکا در جهان خدشه‌دار شده و نهادهای دموکراسی در این کشور با تهدیدی بی‌سابقه روبرو هستند”.

دموکرات‌های آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) جو بایدن را به طور رسمی به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرده بودند. این انتخابات در تاریخ ۳ نوامبر امسال برگزار می‌شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.