رسانه خبری پیامِ ایرانی

حمله خونین طالبان به نیروهای “خیزش مردمی”؛ دست‌کم ۱۴ نفر کشته شدند


افغانستان

توضیح تصویر،

ولایت تخار، مسیر میان ولسوالی‌های خواجه بهاءالدین و دشت قلعه

مقام‌های محلی ولایت تخار می‌گویند که شب گذشته جنگجویان طالبان به نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی مرزی خواجه بهاءالدین حمله کرده‌اند.

محمد جواد هجری، سخنگوی والی تخار به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در نتیجه این حمله که حوالی ساعت دوازده و نیم شب گذشته آغاز شد، ده نفر از نیروهای خیزش مردمی و یک نفر از سربازان مرزی کشته شدند.

اما یک مقام محلی که نخواست نامش در گزارش درج شود، می‌گوید سیزده نفر از نیروهای خیزش مردمی و یک سرباز مرزی کشته شدند. منابع مردمی در محل نیز این آمار را تایید کرده است.

سخنگوی والی تخار می‌گوید که نیروهای کمکی به ساحه رسیده و حملات مخالفان مسلح را دفع کردند و در نتیجه شش نفر از جنگجویان طالبان به شمول سرگروه آنها کشته شده و چهار نفر دیگرشان نیز زخمی شدند.

به گفته او، نیروهای خیزش مردمی نیز در این درگیری چهار زخمی دارند.

این درگیری در منطقه لاله گذر ولسوالی خواجه بهاء الدین رخ داده و گفته شده که حمله به سه پاسگاه نیروهای خیزش مردمی صورت گرفته است.

نیروهای خیزش مردمی پیش از این نیز در این منطقه تلفات سنگین را از مخالفان مسلح دیده بودند.

در برخی مناطق افغانستان شماری از گروه‌های مسلح محلی شکل گرفته که به گروه‌های “خیزش مردمی” موسوم اند و گفته می‌شود که در برابر شورشیان مسلح می‌جنگند.

ولسوالی خواجه بهاءالدین از مناطق ناآرام ولایت تخار است و در نزدیکی مرز با تاجیکستان واقع شده است. شورشیان در بیشتر بخش‌های این ولایت هر از گاهی دست به حملات خونین می‌زنند.

منطقه خواجه بهاء الدین و در همجواری آن منطقه درقد در شمال ولایت تخار از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر به تاجیکستان و آسیای میانه است. گفته می‌شود که ستیزه جویان طالبان از قاچاق مواد مخدر سود می‌برند.

ولسوالی خواجه بهاء الدین از مهمترین مناطق استراتژیک در ولایت تخار است که طالبان در زمان حاکمیت‌شان که حدود ۸۰ درصد خاک این کشور را در تصرف داشتند، این منطقه را به دست نیاورده بودند اما در سالهای اخیر بارها این ولسوالی شاهد حملات طالبان بوده است.

تلفات نیروهای امنیتی در شرق افغانستان

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق نیز از حمله طالبان به چند پاسگاه نظامی خبر داده‌اند.

عطاء الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که شب گذشته در ولسوالی خوگیانی طالبان بر چند پاسگاه نیروهای امنیتی حمله کردند و هر دو طرف تلفاتی داشتند.

به گفته او در درگیری شب گذشته ده جنگجوی طالبان و چهار سرباز افغان کشته شدند.

او می‌گوید که نیروهای امنیتی در این درگیری دو زخمی داشته اما شمار زخمیان طالبان مشخص نیست.

خوگیانی از ولسوالی‌های ناامن ننگرهار است و حملات طالبان در این اواخر به نیروهای امنیتی در این منطقه افزایش یافته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.