رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران از رونمایی موشک‌های بالستیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتر خبر داد


موشک بالستیک ایران

توضیح تصویر،

موشک قاسم سلیمانی؛ ایران می‌گوید که برد آن ۱۴۰۰ کیلومتر است

وزارت دفاع ایران از رونمایی یک موشک بالستیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتر و یک موشک کروز با برد حدود ۱۰۰۰ کیلومتر خبر داد. تصاویر این موشک‌ها از تلویزیون ایران پخش شد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران روز پنجشنبه ۲۰ اوت، ۳۰ مرداد در مراسم رونمایی این موشک ها که از تلویزیون ایران پخش می‌شد گفت: “موشک بالستیک زمین به زمین با برد ۱۴۰۰ کیلومتر به نام شهید سلیمانی و موشک کروز دریایی با نام شهید ابو مهدی با برد ۱۰۰۰ کیلومتر رونمایی شده است.”

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بود که روز سوم ژانویه گذشته همراه با ابومهدی مهندس از فرماندهان ارشد گروه حشد شعبی عراق، در حال ترک فرودگاه بغداد، هدف حمله موشکی پهپادهای ارتش آمریکا قرار گرفت و کشته شد.

مقامات نظامی ایران می‌گویند که این موشکها با رادار قابل رهگیری نیستند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم که از طریق ویدئویی در این مراسم شرکت کرده بود، گفت استراتژی ایران بازدارندگی و دفاعی است و خطری برای همسایگان و منطقه نیست.

توضیح تصویر،

ایران میگوید موشک کروز که به نام ابومهدی مهندس نام گذاری شده، بردش ۱۰۰۰ کیلومتر است

آقای روحانی گفت: “نمی‌خواهیم به جایی حمله کنیم و آن را تصرف کنیم و این تجهیزات دفاعی خطری برای همسایگان‌مان و منطقه نیست و راهبرد ما راهبرد بازدارنده دفاعی است و برای حفظ مرزها و کشور ماست.”

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت که ایران از قدرت دفاعی‌ خود “به نفع دوستان”‌ خود استفاده خواهد کرد و افزود: “علیه دوستان‌مان هیچ گاه استفاده نخواهیم کرد.”

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

او همچنین با تاکید بر اینکه اهمیت تولید موشک کروز بیشتر از موشک بالستیک است، افزود: “من چند سال است که به امیر حاتمی گفته‌ام که در تولید موشک تمام توان خود را روی موشک‌های کروز و انواع مختلف آن بگذاریم که هم می‌تواند دقیق‌تر هدف را بزند، هم استتار کند و هم بهتر عمل کند.”

برنامه موشک های بالستیک جمهوری اسلامی ایران انتقاد و نگرانی ایالات متحده آمریکا و چند کشور اروپایی همچون فرانسه را در پی داشته است.

سال گذشته ایران از رونمایی موشک‌های کروز خبر داده بود.

پیشتر ایران گفته بود که برد فعلی موشک هایش ۲ هزار کیلومتر است و هرچند توانایی افزایش برد موشک هایش به بیشتر از این میزان را دارد اما در حال حاضر تمایلی به این کار ندارد.

مقام های ارشد نظامی ایران می گویند برد میزان برد موشک های این کشور که ۲ هزار کیلومتر نگه داشته شده است، تصمیم آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران است.

مطابق قانون اساسی ایران، رهبر این کشور فرمانده کل قوای نیروهای مسلح است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.