رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ پیمان کوشک باغی، شهروند بهایی به مرخصی اعزام شد


خبرگزاری هرانا – پیمان کوشک باغی، شهروند بهایی امروز سه شنبه ۲۷ اسفندماه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. آقای کوشک باغی در اسفندماه سال ۹۶ هنگامی که همراه فرزند شش ساله‌اش برای ملاقات همسرش “آزیتا رفیع زاده” به زندان اوین رفته بود، جهت تحمل مدت محکومیت خود بازداشت شد. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۸، پیمان کوشک باغی، شهروند بهایی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد.

این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. با اینحال در روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی موفق شدند با توسل به این بخشنامه و تامین قرار در به مرخصی اعزام شوند. عمدتا این مرخصی ها در ۱۵ یا بعضا ۳۰ اسفند پایان می یابد.

اعزام آقای کوشک باغی نیز براساس همین بخشنامه صورت گرفته است.

در اواخر خرداد سال ۱۳۹۰ و به دنبال برنامه هماهنگ دستگاه امنیتی برای تعطیلی موسسه علمی بهاییان در حمله به منازل مدیران و تعدادی از اساتید این موسسه، منزل خانم رفیع‌زاده و آقای کوشک باغی نیز مورد تهاجم و تفتیش قرار گرفت و کتاب‌ها، یادداشت‌ها و وسایل الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی‌اش ضبط شدند.

دادگاه بدوی آزیتا آزیتا رفیع‌زاده در خردادماه ۹۳ به ریاست قاضی مقیسه تشکیل شد و حکم صادره این دادگاه ۴ سال حبس تعزیری برای او و ۵ سال حبس تعزیری برای پیمان کوشک باغی به اتهام “عضویت در تشکلات غیر قانونی بهاییت با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت غیر قانونی در موسسه آموزشی (بی ای اچ ای)” بود این حکم در بهمن‌ماه ۹۳ در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

آزیتا رفیع‌ زاده همسر پیمان کوشک باغی مهرماه امسال با اتمام دوره محکومیت خود از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود.

از ابتدای ورود خانم رفیع زاده به زندان، درخواست او این بود که “همسرش با اطلاع قبلی و پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکمش به زندان بیاید چراکه آن‌ها فرزند ۶ ساله‌ای دارند که در غیاب مادرش، تنها با پدرش زندگی می‌کند و همین موضوع وابستگی او را به پدرش افزایش داده و دستگیری احتمالی بدون اطلاع قبلی به فرزندشان صدمه زیادی وارد خواهد کرد”. علیرغم این درخواست وقتی آقای کوشک باغی برای ملاقات در تاریخ نهم اسفندماه سال ۹۶ به زندان اوین رفته بود، بدون اطلاع قبلی دستگیر و برای اجرای حکم به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. از این رو فرزند این خانواده در غیاب والدین خود برای نگهداری به خانواده دیگری سپرده شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.