۳۷ بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان هرات فرار کردند | جهان | DWوحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، به خبرگزاری آلمان گفته است که افراد متواری به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان هرات در قرنطینه به سر می‌بردند. این افراد پس از ضرب و شتم کارکنان بیمارستان با کمک بستگانشان گریختند.

گفته می‌شود پلیس افغانستان برای جلوگیری از فرار این افراد اقدامی نکرده است. سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان از عدم دخالت پلیس در این حادثه انتقاد کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات، گفته است که از میان افراد متواری فقط یک نفر به ویروس کرونا مبتلا بوده است اما افراد دیگر فقط مشکوک به بیماری کرونا هستند و تاکنون نتایج تست آنها مشخص نشده است. 

همچنین فرهاد جلانی، سخنگوی والی هرات، به خبرگزاری آلمان گفته است تعداد افراد متواری ۳۸ نفر بوده که فقط یکی از آنان به ویروس کرونا آلوده بوده است. 

به گفته جلانی تلاش برای بازگرداندن افراد متواری ادامه دارد و مقامات موفق شده‌اند هفت نفر از آنان را دوباره به بیمارستان برگردانند.

علت فرار این افراد از بیمارستان هنوز مشخص نیست. اما فیلم‌های ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته نشان می‌دهند که بیماران در مورد نحوه معالجه خود با پزشکان و کارمندان بیمارستان اختلاف‌ داشتند.

وزارت بهداشت افغانستان اطلاع داده است که همه افراد مظنون به ابتلای ویروس کرونا در بیمارستان هرات از ایران به افغانستان آمده‌اند.

گروه طالبان هم که بخشی از افغانستان را تحت کنترل دارند اعلام کرده است در مبارزه علیه کرونا همکاری خواهد کرد. سهیل شاهین، سخنگوی این گروه، گفته است که طالبان با نهادهای بین‌المللی بهداشتی در مبارزه علیه ویروس کرونا همکاری خواهد کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

نگرانی از افزایش افراد مبتلا به کرونا در افغانستان به این دلیل زیاد شده است که بازگشت گروهی مهاجران افغان از ایران ادامه دارد. روزانه هزاران نفر از مرز عبور کرده و وارد افغانستان می‌شوند. مقامات افغانستان گفتند در حال حاضر ۲۱ مورد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ثبت رسیده که ۱۲ مورد در هرات، سه مورد در سمنگان، دو مورد در لوگر و در هر یک از ولایت های بادغیس، کاپیسا، بلخ و دایکندی نیز یک مورد به ثبت رسیده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *