رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا رسما خواستار فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران شد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

اقدامات تحریک‌آمیز ایران و آزمایش دو موشک بالستیک آمریکا را بر آن داشت که روز پنج‌شنبه ۲۰ آگوست ۲۰۲۰ رسما در خواست فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران شود.

آمریکا روز پنج‌شنبه درخواست کرد که به دلیل عدم پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱، همه تحریم‌هایی که به دلیل توافق برجام تعلیق شده و یا برداشته شده‌اند، علیه ایران از سرگرفته شوند.

ایران روز پنج‌شنبه در حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور و امیر حاتمی وزیر دفاع از دو موشک جدید رونمایی کرد که اولی قاسم سلیمانی و دومی ابومهدی المهندس نام‌گذاری شدند.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه ایران به همراه ابومهدی المهندس، جانشین رئیس شورای حشد الشعبی عراق شامگاه سوم ژانویه ۲۰۲۰ در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

به گفته وزارت دفاع ایران موشک قاسم سلیمانی یک موشک زمین به زمین است که ۱۴۰۰ کیلومتر بُرد داد و به شکل تاکتیکی پرتاب شده و از فناوری‌های ناوبری بعد از شلیک برخوردار است. موشک ابومهدی المهندس نیز یک موشک کروز دوربرد معرفی شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه ۱۹ آگوست ۲۰۲۰ به وزیر امور خارجه این کشور دستور داد مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند تا تمامی تحریم‌هایی که به واسطه توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شود.

دونالد ترامپ در یک نشست خبری گفت که آمریکا تحریم‌های بین‌المللی سریعی علیه ایران وضع خواهد کرد و این تحریم‌ها براساس مکانیسم ماشه خواهد بود.

پیش از این هم تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی دو فوریتی ارائه کرده بودند که براساس آن فعال‌سازی مکانیسم ماشه حق همه «اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل» از جمله آمریکا شناخته شده، ولی پیشنهاد شد که اگر آمریکا ماشه را فعال کرد، ایران باید از برجام خارج شود. فعال شدن مکانیسم ماشه سبب می‌شود همه تحریم‌هایی که براساس توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شوند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.