رسانه خبری پیامِ ایرانی

از هر ده کودک، یکی بدون پدر و مادر بزرگ می‌شود | جهان | DW“روستای کودکان اس‌او‌اس” خواستار حمایت از ۲۲۰ میلیون کودکی شده است که بدون مراقبت‌های کافی از سوی والدین بزرگ می‌شوند. “روستای کودکان اس‌‌او‌اس”  یک سازمان مستقل غیردولتی توسعه بین‌المللی است.

ویلفرید ویسلوسیل، مدیرعامل این سازمان، با اشاره به تنبیه و آزار بدنی و بی‌توجهی‌ای که این کودکان با آن روبرو هستند، می‌گوید: «از لحاظ تئوری، این کودکان دارای حقوقی هستند که اما هیچ‌کس به آنها اهمیتی نمی‌دهد.»

روستای کودکان اس‌او‌اس به منظور جلب توجه‌ افکار عمومی به رنجی که این کودکان می‌کشند و برای بهبود شرایط آنان کارزاری را به راه انداخته است. در آلمان برای این کارزار هشتگ #schaunichtweg تعریف شده است که به معنای “بی‌تفاوت نباش” است و چهره‌های مشهوری هم برای آن تبلیغ می‌کنند.

به گفته‌ این سازمان، پسران و دخترانی که خانواده‌ای ندارند یا به دلیل شدت فقر، جنگ، فجایع و حوادث و فرار، خطر از دست دادن خانواده تهدیدشان می‌کند، در گروهی جای می‌گیرند که آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه را تشکیل می‌دهند.  

در گزارش این سازمان در مورد وضعیت کودکان به آمار “غم‌انگیزی” اشاره شده؛ از هر ده کودک در جهان، یکی بدون داشتن حمایت هیچ شانسی برای برخورداری از امنیت و آموزش ندارد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

بر پایه‌ گزارش‌های این سازمان، یک میلیارد کودک در جهان در سنین ۲ تا ۱۷ سال در معرض خشونت جسمی، جنسی و عاطفی قرار دارند.

سرپرست سازمان روستای کودکان اس‌او‌اس می‌گوید: «کودکانی که خشونت را تجربه می‌کنند، یک عمر از تبعات آن رنج می‌برند.»

در ادامه گزارش آمده است، ۱۵۲ میلیون کودک در سراسر جهان مجبور به کار هستند: برای نمونه در مکان‌هایی چون معادن یا در عرصه‌هایی چون نساجی و پوشاک یا کشاورزی یا به عنوان کودک سرباز.

کارشناسان این سازمان همچنین به فقر کودکان اشاره می‌کنند و می‌گویند، ۳۸۵ میلیون کودک در سراسر جهان در فقر رشد می‌کنند که پیامد آن اغلب به شکل سوءتغذیه آشکار می‌شود.

ویلفرید ویسلوسیل می‌گوید: «تفاوت میان مطالبات کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد و تحقق آن وحشت‌آور است.»

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

تقریبا ۵۰ میلیون کودک در سراسر جهان از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند. سازمان روستای کودکان اس‌اواس می‌گوید، این کودکان را نه تنها خطر غرق شدن در دریا در راه رسیدن به کشوری امن تهدید می‌کند که خطر مردن از گرسنگی و تشنگی هم در کمین آنهاست.

از خطرات دیگری که به گفته‌ این سازمان این کودکان را تهدید می‌کند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: آنها قربانی و طعمه‌ باندهای قاچاق انسان و آدم‌ربایی و خشونت جنسی یا بازداشت‌های غیرقانونی شده‌اند.

ویسلوسیل همچنین می‌گوید، ۵۲۰ میلیون کودک حتی در آمارهای رسمی هم قید نشده‌اند. به گفته‌ مسئولان این سازمان، “کمک و حمایت به کودکان تنها وقتی به نتیجه می‌رسد که نارسایی‌ها شناخته شده باشند”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.