رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در آمریکا: قطع انتخابات درون‌حزبی، قرنطینه سانفرانسیسکو | جهان | DW


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دوران کرونا نیز رفتار و سیاست همیشگی خود را به نمایش می‌گذارد. او در تازه‌ترین نشست خبری خود در شامگاه دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس به وقت محلی) در کاخ سفید گفت که دولتش عملکرد خوبی ارائه داده است.

ترامپ با لحنی جدی‌تر از همیشه تصریح کرد که دولت همه چیز را تحت کنترل دارد، اما سپس اذعان داشت که شیوع ویروس کرونا اجتناب‌ناپذیر است.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

او گفت که آمریکا تا ماه ژوئیه یا اوت سال جاری میلادی (۲۰۲۰) شیوع ویروس کرونا را به احتمال قوی پشت سر گذاشته است.

تدابیر جدید دولت ترامپ

ترامپ در این نشست خبری همچنین تصمیمات تازه دولت آمریکا برای مقابله با گسترش پرشتاب کرونا را اعلام کرد. او از شهروندان آمریکا خواست که در دو هفته آینده از حضور در تجمعات بیش از ۱۰ نفر پرهیز کنند و از رفتن به رستوران و میکده خودداری ورزند.

رئیس جمهوری آمریکا با این حال گفت که تصمیم ندارد، قرنطینه ملی وضع کند. اقدامات آمریکا به سختگیری اروپا نیست و به نظر می‌رسد که تا کنون بیشتر جنبه توصیه داشته باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

تردد در آمریکا برای شهروندان به طور عمومی ممنوع نشده، اما فرمانداران ایالت‌های آمریکا که با شمار بالای مبتلایان روبه‌رو هستند، از رستوران‌ها، سالن‌های باشگاه‌های ورزشی، مدارس، سینماها و اماکن عمومی مشابه خواسته‌اند که برای جلوگیری از شیوع کرونا فعالیت خود را تعطیل کنند.

افزایش شمار مبتلایان همچنین برخی از شهر‌های بزرگ را به واکنش واداشته است. مقام‌های سانفرانسیسکو و مناطق پیرامونی به شهروندان دستور داده‌اند که در خانه‌های خود مانده و تنها برای خرید دارو و خوراک از خانه خارج شوند. گفته شده است که این دستور از امروز سه‌شنبه ۲۷ اسفند به مدت سه هفته اجرا خواهد شد.

شماری از ایالت‌ها از جمله نیویورک، نیوجرسی و کانتیکت نیز اعلام کرده‌اند که سینما‌ها، میکده‌ها، سالن‌های ورزشی، مدارس و دانشگاه‌ها تا “اطلاع ثانوی” تعطیل خواهند بود تا از این طریق جلوی شیوع سریع ویروس کرونا گرفته شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تا روز ۲۶ اسفند (۱۶ مارس)

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تا روز ۲۶ اسفند (۱۶ مارس)

طبق اعلام رسمی سازمان جهانی بهداشت، تا پیش از ظهر امروز سه‌شنبه هزار و ۷۱۴ مبتلا به ویروس کووید۱۹ در آمریکا شناسایی شده و ۴۱ نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

خطر بحران اقتصادی

اقتصاد آمریکا نیز در پی این روند به شدت زیر فشار قرار گرفته و دوران سختی در پیش رو دارد. بورس آمریکا سیاه‌ترین روز خود از سال ۱۹۸۷ میلادی به این سو را تجربه کرد. بازار سهام آمریکا شاهد سقوط ۱۲ درصدی بود.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت هواپیماسازی بوئینگ که از غول‌های صنعت هوانوردی محسوب می‌شود، با مشکل پرسنلی روبه‌رو است و باید در مورد کم ‌و کیف میزان تولید خود در دوران بحران کرونا تصمیم‌گیری کند.

به گزارش “وال استریت جورنال” ۱۱ تن از کارکنان این شرکت به ویروس کرونا مبتلا بوده و ۳۳۹ تن دیگر نیز به خاطر ظنء ابتلا به این ویروس در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

سایه کرونا بر بورس نیویورک

سایه کرونا بر بورس نیویورک

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد که شرکت بوئینگ از دولت آمریکا خواستار کمک‌های مالی سریع شده است.

شرکت‌های هواپیمایی آمریکا نیز با بحرانی شدید روبه‌رو هستند و از دولت ترامپ خواسته‌اند که با بسته کمکی ۵۰ میلیارد دلاری دولت به آن‌ها کمک کند.

توقف انتخابات درون‌حزبی

سال ۲۰۲۰ که قرار بود سال انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده باشد، به سال کرونا بدل شده است. برای امروز سه‌شنبه در چندین ایالت آمریکا برگزاری انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها برنامه‌ریزی شده بود.

انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌های آمریکا

انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌های آمریکا

ایالت‌های لوئیزیانا، کنتاکی و جورجیا برگزاری این انتخابات را به تاریخی دیگر موکول کردند. مقام‌های مسئول در ایالت اوهایو نیز در آخرین لحظه اعلام کردند که برگزاری آن را به تابستان (دوم ژوئن) موکول می‌کنند.

انتخابات مقدماتی درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت‌های فلوریدا، ایلینویس و آریزونا قرار است امروز طبق برنامه‌ریزی پیشین انجام شود و پس از آن احتمالا مشخص خواهد شد که رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا چه کسی خواهد بود: جو بایدن یا برنی سندرز.

منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.