رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویدیوکنفرانس آلمان، فرانسه، بریتانیا و ترکیه درباره پناهجوها و کرونا | جهان | DW


دیدار چهارجانبه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، امانوئل مکرون، همتای فرانسوی او، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، قرار بود در استانبول انجام بگیرد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد. سران این کشورها از جمله درباره راه‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه به ادلب در شمال سوریه و مسئله پناهجویان سوری با یکدیگر به رایزنی پرداختند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در توییتر خود درباره موضوع گفت‌وگوی سران چهار کشور نوشته است که در ویدیوکنفرانس درباره اقدام مشترک این کشورها علیه ویروس کرونا، حل بحران سوریه، کمک‌های بشردوستانه به ادلب، مشکل پناهجویان، تحولات لیبی و رابطه اتحادیه اروپا با ترکیه بحث و گفت‌وگو شده است.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که محور اصلی صحبت‌های سران چهار کشور در ویدیوکنفرانس روز سه شنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) بحران پناهجویی بوده است. مقام‌های اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند مشکل پناهجویان در مرزهای یونان و ترکیه را هم حل کنند.

سرنوشت توافق‌نامه پناهجویی اتحادیه اروپا و ترکیه

ترکیه میزبان بیش از سه و نیم میلیون پناهجوی سوری است و از اروپا درخواست کمک کرده است. طبق توافق‌نامه‌ای که بین این کشور و اتحادیه اروپا در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ امضا شده قرار بود که این اتحادیه شش میلیارد یورو به ترکیه کمک ‌کند.

گرالد کناوس، یکی از معماران توافق‌نامه ترکیه و اتحادیه اروپا، هشدار داده است که حل نشدن مشکلات پناهجویان توافق موجود بین ترکیه و اتحادیه اروپا را به خطر انداخته است.

گرالد کناوس، یکی از معماران توافق‌نامه ترکیه و اتحادیه اروپا

گرالد کناوس، یکی از معماران توافق‌نامه ترکیه و اتحادیه اروپا

کناوس می‌گوید: «اتحادیه اروپا در وضعیتی نیست که در جزایر یونان به شکلی عادلانه و با رعایت حقوق انسانی به تقاضاهای پناهندگی رسیدگی کند. نظام پناهندگی در اصل از بین رفته است. در حال حاضر شانس بازگرداندن [پناهجویانی که تقاضای پناهندگی‌شان رد می‌شود] به ترکیه تقریبا صفر است.»

طبق پیش‌بینی گرالد کناوس، اگر اتحادیه اروپا نتواند این مشکلات را حل کند، توافق با ترکیه به‌زودی شکست خواهد خورد.

کناوس در گفتگو با تلویزیون آلمان تاکید کرد که پس از توافق‌نامه ترکیه و اروپا شمار پناهجویانی که در دریای اژه غرق شدند بسیار کاهش پیدا کرده است.

او تاکید کرد: «اتحادیه اروپا چهار سال پیش به ترکیه وعده داد که شش میلیارد یورو کمک کند. نتیجه چه شد؟ تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۹۹ درصد پناهجویان سوری‌ در ترکیه ماندند. اکنون سوری‌ها چهار درصد از کل جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. نسل‌های جدید آنها ترکی یاد گرفته‌اند و جذب جامعه ترکیه شده‌اند. اتحادیه اروپا ترکیه را تا سال ۲۰۱۹ حمایت کرد.»

به گفته کناوس توافق‌نامه اروپا با ترکیه به نفع پناهجویان، ترکیه و اتحادیه اروپا بوده است. اما برخی از کارشناسان گفته بودند که به ویژه پس از هجوم پناهجویان از ادلب سوریه به مرزهای ترکیه دوباره بر سر توافق‌نامه ترکیه با اتحادیه اروپا مذاکره خواهد شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پس از چندین هفته نبرد در ادلب سوریه و آواره شدن یک میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجو و حرکت آنان به سمت مرزهای ترکیه اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه، بر سرآتش بس ادلب توافق کردند.

به دنبال آن اردوغان برای جلب پشتیبانی هم‌پیمانان خود در ناتو و اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده بود. اردوغان از کشورهای اروپایی خواست که در مقابل “جنگ و تراژدی انسانی سوریه بی‌تفاوت نباشند”.

رئیس جمهور ترکیه در بروکسل گفت کشورش بار سنگین پناهجویی را بدون کمک‌های اضافی اتحادیه اروپا نمی‌تواند به تنهایی تحمل کند.

منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.