رسانه خبری پیامِ ایرانی

روسیه به باور ما ده‌ها سرباز ترک را در سوریه به قتل رسانده استمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، عنوان ساخت، دولت آمریکا بر این باور است که روسیه؛ دهها سرباز ترکیه را در جریان عملیات نظامی خود در سوریه؛ کشته کرده است.

پومپئو در کنفرانس مطبوعاتی امروز سه‌شنبه ۱۷مارس۲۰۲۰، افزود: دولت آمریکا، پس از کشته‌شدن ده‌ها سرباز ارتش ترکیه در سوریه، در صدد دادن کمک به ترکیه (هم پیمان خود در ناتو) است.

پمپئو توضیح نداد این سربازان ترک، کجا یا چه زمانی کشته شده‌اند

آنکارا ماه گذشته اعلام کرد که در جریان حمله هوایی نیروهای رژیم سوریه، دست کم ۳۴ سرباز ترکیه کشته شدند.

از سوی دیگر، پمپئو از اعمال تحریم علیه علی عبدالله ایوب، وزیر دفاع رژیم سوریه، به دلیل «ارتکاب اقدامات خشونت آمیز در داخل سوریه»، خبر داد.

وی همچنین از اعمال تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ۹ مرکز در آفریقای‌جنوبی و چین به خاطر ارائه کمک به ایران، پرده برداشت.

در همین زمینه، پمپئو فاش کرد که مقامات ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا در این کشور، «در حال بررسی موضوع آزادی زندانیان آمریکایی» هستند.

گفتنی است، ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، کارمند بریتانیائی – ایرانی بنیاد خیریه تامسون، که از سوی دستگاه قضائی ایران به براندازی نرم متهم شده و زندانی است، امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات ایران همسرش را به مدت دو هفته آزاد کرده‌اند و نازنین زاغری به شکلی استثنائی موظف بود در طول دوره آزادی موقت، با پابند حرکت کند و تا ۳۰۰ متر ازخانه والدینش اجازه تحرک دارد.

پمپئو درباره بازداشت‌شدگان آمریکایی در ایران گفت: «ما اطلاع داریم که آنها به آزادشدن یا عدم آزادی خود فکر می‌کنند. همه باید بدانند که ما روی این موضوع، کار می‌کنیم و با آنها ارتباط داشته و آنها را ترغیب می‌کنیم، همانطور که بارها علنا برای آزادی همه آمریکایی‌هایی که به صورت ناعادلانه بازداشت شده‌اند، کوشیده‌ایم. با توجه به آنچه در داخل ایران رخ می‌دهد، خطری انسانی، این عده را تهدید می‌کند.»

پمپئو در پایان این نشست مطبوعاتی، تصمیم چین درلغو مجوزهای روزنامه‌نگاران آمریکایی را محکوم کرد و از پکن خواست تا از تصمیم باز گردد.

چین به خبرنگاران آمریکایی که برای «نیویورک تایمز»، «واشنگتن پست» و «وال استریت ژورنال» کار می‌کنند، دستور داده است، ظرف دو هفته، کارت‌های خبرنگاری خود را تحویل دهند که به معنای اخراج آنها از این کشور است.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام در پاسخ به تصمیم «شرم آور» ایالات‌متحده مبنی بر کاهش شمار چینی‌های مجاز به کار در آمریکا برای رسانه‌های چینی، صورت می‌گیرد.

پمپئو اظهار داشت: من از تصمیم امروز چین در اعمال ممنوعیت برای فعالیت آزادنه‌تر مطبوعات جهانی، متاسفم؛ بویژه که فعالیت‌های آنها در این اوقات دشوار می‌تواند به نفع چین تمام شود زیرا رسانه‌ها و شفافیت در چنین شرایطی، قادر به نجات جان مردم هستند.

منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.