رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا در پی آزادی شهروندان خود در ایران در خلال شیوع کرونا


پومپئو خواستار مشروط شدن کمک های بشردوستانه برای مقابله با ویروس کرونا با آزادی زندانی های خارجی و دوتابعیتی شدحق نشر عکس
AFP

دولت آمریکا روز سه شنبه تحریم های تازه ای را از جمله بر پنج دانشمند علوم و فناوری هسته ای ایران اعمال کرده و همزمان خواستار آزادی شهروندان خود از زندان های این کشور شده است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت اطلاعاتی آمریکا در اختیار دارد نشان می دهد که ایران درحال بررسی آزادی شهروندان آمریکایی است.

او گفت که ۹ نهاد در اطراف جهان از جمله در آفریقای جنوبی، هنگ‌کنگ و چین، یک شهروند عراقی به نام امیرمحمد سعید عبدالرحمان المعلا، به علاوه سه شهروند ایرانی به اتهام دست‌داشتن در فروش و بازاریابی محصولات پتروشیمی ایران به فهرست تحریم‌ها افزوده می شوند.

آقای پومپئو نام این شرکت ها یا سازمان ها را اعلام نکرد اما گفت شامل یک شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ارتش ایران و مدیر آن می شود چون آنها در نهادهایی که قبلا تحریم شده اند سرمایه گذاری کرده اند.

به گفته او “پنج دانشمند علوم هسته‌ای ایران” هم تحریم شده‌اند که به دلیل نقش آنها در “برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران پیش از ۲۰۰۴ معروف به آماد” است. ایران می گوید اهداف برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار توجه به “کارزار تحریف و غلط اندازی رژیم ایران” شد که برای “چند هفته درباره شیوع (کرونا) دروغ گفتند و تلاش کردند از مسئولیت شانه خالی کنند.”

او گفت آمریکا هم‌چنان آماده کمک بشردوستانه به ایران است اما به شیوه‌ای که نگذارد هیچ بخشی از این پول به دست “تروریست‌ها” بیفتد.

یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت که علیرغم درخواست چین، بعید است واشنگتن تحریم های ایران را به دلیل اپیدمی ویروس کرونا کاهش دهد.

آقای پومپئو گفت: “خبر داریم که آنها به این موضوع فکر می کنند که این زندانیان را آزاد کنند یا نه. ما آنها را ترغیب می کنیم…. همه آمریکایی هایی که به طور غیرمنصفانه زندانی شده اند را با توجه به خطر موجود (در اثر ویروس کرونا) در حرکتی انساندوستانه آزاد کند.”

آقای پومپئو هفته پیش از کشورهای دیگر خواسته بود اعطای کمک های بشردوستانه به ایران برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ را به اقدام بشردوستانه متقابل حکومت این کشور و آزاد کردن زندانی های خارجی و دو تابعیتی مشروط کنند.

او همچنین هشدار داده بود که در صورت مرگ شهروندان زندانی آمریکایی در ایران، واشنگتن تهران را مقصر خواهد دانست و به آن پاسخی قاطعانه خواهد داد.

باقر نمازی و پسرش سیامک از جمله شهروندان ایرانی آمریکایی هستند که در ایران زندانی شده اند.

مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی هم که برای یک سفر شخصی به ایران رفته بود، نیز یک زندانی دیگر آمریکایی در این کشور است.

باب لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا هم سیزده سال پیش پس از سفر به جزیره کیش مفقود شد.

ایران از وضعیت او ابراز بی اطلاعی می کند ولی آقای پومپئو دوشنبه بی اطلاعی حکومت این کشور از وضعیت او را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی پومپئو از وضع زندانی هایی آمریکایی به خاطر شیوع ویروس کرونا در ایران

شیوع کرونا؛ گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل خواهان آزادی موقت زندانیان سیاسی ایرانی شد

خانواده زندانیان سیاسی با اشاره به اخبار شیوع کرونا در زندان خواهان ‘آزادی یا مرخصی’ آنها شدندمنبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.