رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ نازنین زاغری با پابند الکترونیکی به مرخصی اعزام شد


خبرگزاری هرانا – نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در زندان اوین با پابند الکترونیک به مرخصی اعزام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایران اینترنشنال، امروز سه شنبه ۲۷ اسفندماه ۹۸، نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

بر اساس این گزارش مرخصی وی با نصب پابند الکترونیکی صورت گرفته است.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد.

این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. با این حال در روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی موفق شدند با توسل به این بخشنامه و تامین قرار به مرخصی اعزام شوند.

اعزام به مرخصی خانم زاعری نیز بر اساس همین بخشنامه صورت گرفته است.

پیش از این در تاریخ ۱۱ اسفندماه همسر نازنین زاغری، از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده بود.

لازم به ذکر است نازنین زاغری رتکلیف، فروردین سال ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در “براندازی نرم” و همکاری با “موسسات معاند” متهم کرد.

وی در شهریورماه ۹۵ در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) ۱۳۹۶، به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است. این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است. گزارش شده که قاضی تحقیق، اتهام‌های اول و سوم را به خانم زاغری تفهیم کرده و او هر دوی آنها را رد کرده است.

نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.