رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در زندان‌ها: اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در فشافویه


Share

۴۵ تن از زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ از شامگاه گذشته تاکنون از دریافت جیره غذایی که سازمان زندان‌ها برای آن‌ها در نظر گرفته خودداری کرده‌اند. یکی از دلایل اعتراض زندانیان، شیوع کرونا در زندان‌ها و خودداری قوه قضائیه از اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی است.

زندان تهران بزرگ و دفتر رئیس آن (عکس: محمد حسن‌زاده، تسنیم)

پس از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه با هدف کنترل وضع بهداشتی زندان‌ها در دو بخشنامه دستور اعطای مرخصی به ۸۵ هزار تن از زندانیان را صادر کرد. بر اساس این بخشنامه‌ها، مرخصی‌ها شامل زندانیان مالی و زندانیانی که حکم محکومیتشان کمتر از پنج سال است می‌شود. سه‌شنبه ۲۷ اسفند غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، ادعا کرد که مرخصی‌ها شامل نیمی از زندانیان سیاسی هم شده است:

«در بخشنامه [رئیس قوه قضائیه] برای اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی پیش‌بینی‌های لازم به عمل آمده و صراحتاً اعلام می‌کنم که بر اساس آمار جمع‌آوری شده، بیش از پنجاه درصد از زندانیان امنیتی هم از مرخصی استفاده کرده‌اند و در مورد فضاسازی که بعضا انجام می‌شد که زندانیان امنیتی از این مرخصی محروم هستند، باید گفت که اصلا اینگونه نیست.»

در روزهای گذشته با شیوع بیماری کووید ۱۹ در زندان فشافویه و اوین، خانواده بسیاری از زندانیان سیاسی با انتشار دادخواست یا ارسال نامه به مقامات قضائی جمهوری اسلامی خواستار آزادی، اعطای مرخصی یا دادن عفو مشروط به زندانیان شده بودند. نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در بند، در اعتراض به مرخصی ندادن به عده زیادی از زندانیان سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرده است.

به گزارش «صدای بازداشت‌شدگان» از شامگاه گذشته تاکنون ۴۵ زندانی سیاسی از جمله برخی از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات آبان ۹۸ که در زندان تهران بزرگ دوران محکومیت خود را می‌گذرانند به اعتصاب غذا روی آورده‌اند. علاوه بر اعتراض به عدم اعطای مرخصی بازداشت و بلاتکلیفی چند ماهه، ممانعت از آزادی بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان با تودیع قرار و «ظلم و بی‌عدالتی در جمهوری اسلامی» از دیگر دلایلی است که این زندانیان برای اعتصاب غذای خود برشمرده‌اند.

در جریان اعتراضات آبان در دو نوبت در مجموع حدود ۱۰ هزار نفر بازداشت شدند. معلوم نیست چه تعداد از این افراد هنوز در زندان‌اند. اما در هر حال تا قبل از شیوع کرونا تعداد زندانیان در زندان‌های ایران سه برابر بیش از ظرفیت زندان‌ها بود. سهیل علی‌پناه که در جریان اعتراض‌های آبان بازداشت شد پیش از این در نامه‌ای درباره شرایط زندان فشافویه نوشته بود:‌

«ما را اکنون در این گور جمعی زنده به گور کرده‌اند.»

این زندانی ۲۰ ساله می‌نویسد:

«دردناک‌تر از شکنجه‌های فیزیکی مثل تحمل شوکر و باتوم، دیدن بی‌عدالتی‌ها در این زندان‌هاست. با چشم خود می‌بینیم غارتگران، فروشندگان مواد مخدر، اختلاسگران و فاسدان و مجرمان واقعی را آزاد می‌کنند یا مشمول مرخصی و دیگر امتیازها می‌شوند. اما امثال من که از ابتدای نوجوانی روزها کار کرده‌اند و شب‌ها تحصیل و اکنون نیز از ادامه تحصیل محروم شده‌اند، در زندان مانده‌ایم.»

روز سه‌شنبه نشانه‌هایی از احتمال ابتلای سام رجبی (یکی از هفت زندانی محیط زیست) به بیماری کووید ۱۹ مشاهده شده بود اما او را از بهداری زندان به بند بازگرداندند. روز گذشته مقامات قضایی با درخواست سازمان جهانی بهداشت برای بازدین از زندان اوین خودداری کردند.

بیشتر بخوانید:

مخالفت مسئولان قضایی با بازدید سازمان جهانی بهداشت از زندان اوین

 

 

Share

منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.